hipoacuzie-neurosenzoriala-bilaterala-forma moderata

29-05-2009
GIANY
Nu este medic/terapeut
GIANY
Am un baietel in varsta de 6 ani, iar de la varsta de 1 an si 4 luni, ne luptam mereu cu raceli pe orice perioada a anotimpului.O data pe luna ne internam in spital deoarece siropelele cu antibiotic nu-si mai fac fata si noaptea ne face 39-39, 5 temperatura, chiar si dupa 5zile de antibiotic. Cum i se administreaza antibiotic injectabil, incepe sa-si revina si sa nu mai faca temperaturi asa ridicate.In ultima perioada am observat ca da televizorul mai tare de cat cel normal si chiar nu ma mai intelegeam cu el, de-cat daca ridicam vocea.Am fost la Domnul doctor Martu, la spitalul de RECUPERARE iasi, unde ne-a facut test auditiv si vocal.Dupa cele teste, ni-a explicat ca o parte din nervul auditiv este afectat si ca nu sunt sanse de tratament, de cat sa poarte aparate auditive.Va rog sa ma ajutati in aceasta problema.sunt sanse de revenire sau asa o sa poarte, mereu aparatele auditive?problema este ca el transpira foarte tare pe cap, chiar daca este tuns foarte scurt, si nu stiu daca aparatele vor rezista la transpiratie.MULTUMIM!
3 comentarii
0
31-05-2009, ora 20:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este grav daca nervul este afectat>
ar pute fi de la o Gentamicina injectabila???
Nu..nervul nu se mai reface.. si va trebui sa poarte aparatul auditiv !
0
01-06-2009, ora 00:08
GIANY
Nu este medic/terapeut
GIANY
Multumim frumos pt raspuns, si va rog sa ne mai ajutati la o nelamurire. Domnule Dr, daca va purta baietelul, aceste aparate auditive, numai la scoala si in casa iar cand este la joaca sa nu le poarte [reamintesc ca este foarte scurt tuns si totusi la mici eforturi transpira foarte tare pe cap, iar aceste aparate auditive nu rezista la umezeala] e posibil sa-si mai piarda din auz, sau aceste aparate al ajuta pe el pt a auzi si intelege tot ce se intampla in jurul lui? MULTUMIM!
0
01-06-2009, ora 14:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este neaparat sa le poarte mereu.. mereu..
in momente cand nu necesita concentrare si auz perfect.. poate sa le lese in casa~!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: