Hipoacuzie avansata

03-05-2016
leria
Nu este medic/terapeut
leria
Am hipoacuzie brusc instalata de vreo 7 ani.De un an de zile aceasta avanseaza galopant si nu stiu cauza.Medicul ORl-ist mi-a prescris Betaserc 2 pastile /zi, zilnic.Cauza acestei avansari a hipoacuziei poate fii si aparatul auditiv care nu a prea fost reglat in functie de avansarea hipoacuziei.Vremea urata poate influienta auzul ? Pt. schimbarile meteo imi dau dureri groaznice de cap si auzul e foarte afectat.
As dori un raspuns daca timpul va permite.
Va multumesc!
8 comentarii
0
03-05-2016, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 principalul factor care influenteaza circulatia cerebrala... este Calitatea sangelui
calitatea sangelui depinde de starea tractului digestiv si alimentele conumate
tot ce tine de lactate, mezeluri, dulciuri.fac un sange gros, vascos.. care NU corcula
2 poate fi si o problema genetica... aici chear nu prea este nimic de facut
3 medicul care trateaza asa hipoacuziii trebuei sa fie din centru de audiologie... in oras universitar
0
11-05-2016, ora 19:31
leria
Nu este medic/terapeut
leria
Multumesc, pt. raspuns d-le doctor dar nu stiu ce sa mai fac.Genetic nu cred ca este ca nu am avut surzi in familie.Cu alimentatia am grija nu fac exces decat poate la..cafea, nu fumez.Nu stiu ce mai e de facut!
0
24-05-2016, ora 13:27
ana.simota
Nu este medic/terapeut
ana.simota
Buna ziua
fetita mea de 5 ani are probleme cu urechile de vreo luna. am observat ca nu prea aude cu stanga, am fost la 3 medici, diagnostic astazi imedanta de tip b, otita seroasa si rinita acuta. ingrijorarea mea este ca acum 2 ani a cazut cu capul de ciment si nu i-am facut o tomografie sau ceva. posibil sa fi evoluat vreo boala de atunci? este singura mea ingrijorare. pt diagnosticul de acum e bine sa-i dau antibiotic sau sa curat nasul f bine( nu stie sa-l sufle cum trebuie si e foarte infundat). multumesc anticipat pt un raspuns
0
25-05-2016, ora 11:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 numai medicul ORL.. care vede copilul, face audiograma si timpanograma.. poate sa faca diferenta intre mai multe diagnostice
0
03-06-2016, ora 13:23
Arleziana sandu
Nu este medic/terapeut
Arleziana sandu
Buna ziua Domnule Doctor! Am nascut de curand un baietel (6 saptamani)la maternitate i sa facut audiograma nu a trecut la urechea stanga ne-a trimis la Budimex Bucuresti ca au aparatura mai buna dar nici acolo nu a vrut sa treaca ne-a dat picaturi de pus in nas Ophtamesone si sa revenim peste 2 saptamani. Am fost si la spitalul Panduri acolo a constatat ca nu aude nici cu dreapta sunt foarte speriata noi in familie nu avem probleme de genul acesta si nici eu nu am avut probleme in sarcina. La Panduri sau facut si potentiale auditive si a iesit 45 de decibeli bilateral mi-a zis sa revin peste 3 saptamani sa il mai testam. Concluzia ar fi suspiciune hipoacuzie bilaterala dar dr a zis sa nu ma ingrijorez ca o sa treaca... nu stiu ce sa mai cred. este ciudat ca imi spune de la maternitate ca e bn cu dreapta iar pe urma aflu ca nu este asa. Vroiam sa va intreb daca se poate sa aiba lichid in ureche sa fie infundata? El tresare la un zgomot puternic.Mi sa spus de la spital ca daca aude cu dreapta trebuie sa auda si cu stanga.Multumesc
0
03-06-2016, ora 13:48
Arleziana sandu
Nu este medic/terapeut
Arleziana sandu
Ps:Dr spune ca poate fi o otita seroasa si recomandarea e sa suga mult sa ii dau si suzeta. intrebarea este nu se poate uita in urechiuse?
0
03-06-2016, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
probleme pot fi de 2 feluri
1 tine de un nas infindat care influenteaza functionarea normala a urechii
un medic ORL.. trebuie sa verifice nasul, gatul, urechile..si sa spuna daca este ceva inflamator
2 tine de probleme serioase la nervul auditiv si poate fi de la antibioticesau alte medicamente luate in timul sarcinii.
pentru a confirma sau infirma acesta problema. trebuie sa mai asteptati putin..cateva saptamani si sa repetati impanograma, otoemisiunile acustice si potentialele evocate
0
04-06-2016, ora 17:11
Arleziana sandu
Nu este medic/terapeut
Arleziana sandu
Multumesc frumos! Din pacate am fost la doi medici care nu i-au facut un consult complet sa il verifice si sa eliminam toate posibilitatiile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: