Auz scazut la urechea dreapta - Debut brusc

27-01-2009
silviubb
Nu este medic/terapeut
silviubb
Buna ziua,

Acum 2 saptamani prezentam urmatoarele simptome:
1. Durere f. mare la urechea dr
2. Imi curgea un lichid din conductul extern
3. simteam pulsatiile inimii in ureche
4. auzeam un fasait in ureche (mai tare sau mai incet

Ma prezint la spitalul coltea in camera de garda:
otita externa - probabil micoza (urechea pe dinauntru era rosie si pielea se descuama)
Am luat antibiotic oral, antiinflamator si clotrimazol in ureche

Abia dupa 5 zile s-a pus diagnosticul corect:
otita externa cu stafilococ auriu (prezent si in secretia otica si in secretia nazala)
Din pacate in cele 5 zile simtomele s-au agravat (in ciuda tratamentului curgea din ce in ce mai mult lichid)

Din prima zi din care am pus TOBREX in ureche unele simtome au disparut; In seara respectiva nu a mai curs nimic din ureche.
3 comentarii
0
27-01-2009, ora 11:28
silviubb
Nu este medic/terapeut
silviubb
Dupa 2 saptamani am facut audiograma si impedansmetrie

Doctorul sustine ca este afectat nervul auditiv si mi-a prescris Betaserc
Diagnostic: Acufene urechea dreapta; Trauma sonora U dr. si sustine ca e o coincidenta suprapunerea cu otita externa

M-a intrebat si doctorul, dar vreau sa subliniez ca nu am avut nici o trauma sonora in ultimele 2 saptamani si ca bazaitul/fasaitul din ureche a debutat cu durerea si secretiile din ureche.

Din pacate nu pot atasa rezultatele de la audiograma si impedansmetrie pentru ca nu exista aceasta optiune pe forum. Le pot trimite pe mail. Din ce am inteles de la un alt doctor rezultatul de la impedansmetrie contrazice faptul ca urechea medie nu este afectata (rezultatul de la audiograma fiind caracteristic de afectare a nervului auditiv).
0
27-01-2009, ora 11:35
silviubb
Nu este medic/terapeut
silviubb
In decembrie am fost operat de sinuzita cronica; micsorat cornetele nazale cu shaverul. Avnd in vedere ca si la examenul de secretie nazla a iesit stafilococ auriu este evident ca sinuzita nu este vindecata (desi am facut 2 cure de antibiotic de 14 zile in cele 2 luni de la operatie).
In plus imi curge din cand in cand din nas un lichid verde cu miros f. urat (aparut dupa operatie); Asta pe langa secretiile caracteristice sinuzitei.
0
27-01-2009, ora 11:43
silviubb
Nu este medic/terapeut
silviubb
Sa nu uit - la urechea st toate valorile sunt normale (intre 0 si 10 DB) la toate frecventele. Inainte de otita auzeam la fel cu ambele urechi. Acum daca imi vorbeste cineva din partea dreapta nu mai inteleg ce spune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: