Hipoacuzie medie

03-09-2019
Razvan1234567
Nu este medic/terapeut
Razvan1234567
Buna, am 16 ani si am fost diagnosticat cu hipoacuzie medie acum cativa ani, dar nu am aflat daca este neuronala, de transmitere, mixta sau neurosenzoriala, mi-au fost recomandata pur si simplu aparate auditive, dar nu auzeam bine cu ele, auzeam intr-adevar putin mai tare, dar nu ma ajutau, era ca si cum as fi ascultat niste radiouri vechi
Un ORL-ist mi-a spus ca aud la 60db, nu la 20, cum e normal, ce inseamna asta?
Toata povestea asta a inceput in jurul anului 2011 cand parintii mei au observat ca am probleme la scoala, am fost la cativa medici si fiecare si-au dat cu parerea...
Prin 2014 mi-am facut o operatie de polipi, deoarece medicul credea ca ei sunt de vina, chiar am inceput sa aud mult mai bine pentru ceva timp, dar acum cred ca aud la fel de prost ca si inainte de operatie.
De asemenea respir pe o singura nara, una e blocata
Am fost din nou prin 2016-2017 la spital si mi-au recomandat pur si simplu potezarea dupa o audiograma, am mers si mi-am facut aparatele, dar cum a, spus, se auzeau ca niste radiouri vechi si parca ma zgariau pe creier, desi au costat foarte mult.
Singura chestie pe care am inteles-o este ca aud la 60db, pe cand alte persoane aud la 20, ce inseamna asta?
Iar ca sa va pot face o idee a modului in care aud:
Pot sa aud o masina de pe strada, pot sa aud latratul unui caine, iar cand vorbesc cu persoane nu am probleme foarte mari, doar daca ele vorbesc foarte incet cu mine sau de la o distanta putin mai mare.
Ce solutii am?Se poate trata intr-un fel?Sunt nevoit sa traiesc cu asta, sau trebuie sa-mi fac alte aparate auditive?
Sa fiu sincer ma jeneaza ideea, pentru ca port si ochelari si as arata ca un robotel.
Si mai am o intrebare:
Pot merge la ORL singur, avand in vedere ca sunt minor?Parintii mei muncesc foarte mult si nu au timp sa vina cu mine.
1 comentarii
0
03-09-2019, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe fvaleriu arond Hotmail punct com
atasezi audiogramele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: