Hipoacuzie neurosenzoriala medie bilaterala - imi puteti explica in detaliu despre ce e vb?

07-07-2010
INGRID.A
Nu este medic/terapeut
INGRID.A
Buna ziua, Mama mea tocmai a fost diacnosticata cu HIPOACUZIE NEUROSENZORIALA MEDIE BILATERALA, Imi puteti explica mai in detaliu despre ce este vb?doctorul spunea ceva de un aparat auditiv.?si pierderea auzului?
22 comentarii
0
07-07-2010, ora 13:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este afectat nervul auditiv.. si nu se reface.
0
07-07-2010, ora 13:45
INGRID.A
Nu este medic/terapeut
INGRID.A
sa inteleg ca intradevar este nevoie de aparat auditiv deoarece in timp auzul se va pierde de tot?
0
07-07-2010, ora 13:51
bibiloiul(ileana)
Nu este medic/terapeut
bibiloiul(ileana)
domnului dr.flueraru:va rog un sfat.copii mei sunt diagnosticati cu hipoacuzie medie bilaterala.sunt protezati bilateral amandoi. intrebarea mea este:in timp este posibil sa scada de tot auzul lor?????multumesc
0
07-07-2010, ora 14:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ingrid.
deciziea de a proteza sau nu o ureche tine de pacient.( cum aude vocea soptita si cum se descurca in viata de zi cu zi)+ deciziea audioprotezistului.

Bibiloiul.
Unde au fost investigati copii?
aveti audiograma si timpanograma?
ati facut si potentiale evocate?
trimite.ti rezultatele pe mail
0
12-07-2010, ora 23:00
nicalae
Nu este medic/terapeut
nicalae
in urma cu 5 zile am sarit in piscina de la 4 m si nu mai aud decat imi fluiera urechea doctorul mia spus ca am o mica gaurica in timpan mia dat antibiotic si niste picaturi de pus in nas vreau sa stiu peste cat timp i-mi va trece piuitul si peste cat timp incep sa aud
0
13-07-2010, ora 16:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ai noroc sa se inchida gaura.. si sa nu inceapa sa supureze urechea.. cam in 3 saptamani se inchide.
daca incepe sa supureze urechea.. si gaura NU se inchide.. o sa ai 2 solutii
1. sa ramai cu gaura in timnpan si sa nu mai poti face scufundari niciodata
2. sa inchizi perforatiea timpanului.. prin Operatie.
acum tre sa mergi la ORL.. cat de des te cheama.. ca sa monitorizezi starea timpanului.
0
27-10-2010, ora 14:39
Mishiki
Nu este medic/terapeut
Mishiki
Buna ziua! As dori sa stiu pt cine sunt recomandate implanturile retro-x si baha?
0
27-10-2010, ora 14:43
Mishiki
Nu este medic/terapeut
Mishiki
Am uitat un aspect important.Cat ar ajunge cu retrox si baha?
0
27-10-2010, ora 15:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e o poveste lunga.
nu e locul aici pentru dezbateri
cititi aici
http://www.romedic.ro/prain/articole/PROTEZA_AUDITIVA_BAHA
http://www.almanahmedical.eu/inpage/orl/
0
15-12-2010, ora 00:26
GIANY
Nu este medic/terapeut
GIANY
Buna-seara! Am un baietel de 7 ani, care are HIPOACUZIE NEURO SENZORIALA BILATERARA FORMA MODERATA.De 1 an el poarta aparate auditive si nu prea sunt multumita cum aude cu ele.Mereu mergem sa regleze aceste aparate.Asi dori sa stiu daca putem sai facem copilului implant cohlear sau implant montat direct pe nervul auditiv.Cum este mai bine pentru copil?Va rog sa-mi dati un sfat. Multumesc.
0
15-12-2010, ora 07:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU se fac implanturi cohleare in acest caz.
trimiteti audiograma si celelalte investigatii facute pe mail
0
29-06-2012, ora 08:08
FIF
Nu este medic/terapeut
FIF
Buna ziua. am 52 ani iar anul trecut, la un control de rutina, am fost diagnosticat cu hipoacuzie neurosenzoriala medie si as vrea sa siu dupa cat timp se repeta audiograma tonala si vocala pentru a vedea cum progreseaza, caci am senzatia ca aud, dar mai ales, inteleg si mai greu decat anul trecut. Multumesc mult
0
29-06-2012, ora 17:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intelesul cuvinteleor.. NU tine de ureche
audiograma poate sa iasa la fel
intelesul cuvintelor tine de sistemul nervos central si de starea vaselor sangvine si de circulatia cerebrala
audiograma se poate repeta si zilnisc si saptamanal.. NU dauneaza sanatatii investigatia !!!
0
11-07-2012, ora 15:14
flower24
Nu este medic/terapeut
flower24
Buna ziua,
Va scriu in numele sotului meu care in urma cu cateva saptamani a observat ca ii este infundata urechea dreapta.
Considerand ca este o simpla raceala a luat antibiotice insa fara vreun rezultat asa ca a cerut o trimitere de la medicul de familie catre ORL de unde i s-a dat un tratament cu ibuprofen si inca ceva pastile, suspectand la fel, ca este o raceala din moment ce in ureche nu are nimic.
Dupa o saptamana de tratament a mers ieri in aceeasi stare la control, de unde a fost trimis de urgenta la Cluj si internat.
A fost diagnosticat cu "Hipoacuzie neurosenzoriala, surditate brusc instalata" si i se face tratament prin perfuzie timp de 10 zile.Nu inteleg nimic din toata aceasta situatie si as vrea sa stiu daca se poate vindeca.
Trebuie sa mentionez ca nu s-a lovit la cap, nu il doare nimic, nu asculta niciodata muzica tare deoarece nu ii sta in obicei insa a lucrat cateva saptamani in curent si vreo 3 zile in soare la temperaturi de 36 de grade, in urma cu cateva saptamani.
Din cauza ca i s-a facut internarea aseara pe la 6 nu am reusit sa vorbesc cu medicul, sa il rog sa ma lamureasca mai mult.
Sunt foarte ingrijorata ca orice persoana care isi vede sufletul pereche pe patul de spital si va rog mult sa imi spuneti mai multe despre aceasta afectiune.
Va multumesc anticipat,
Anca M..
0
11-07-2012, ora 15:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
surditatea brusc instalata este o urgenta medicala
daca ajungeati la ORL in primele 3 zile erau mari sanse de vindecare
acum este vorba de un nerv auditiv afectat ( prin dereglarea de circulatie locala)
nimeni nu poate sa va spuna cat de grav a fost afectat si cat o sa recupereze din auz
cu cat au trecut mai multe zile fara tratament corect vazodilatator cu ata sunt mai mari sansele sa nu poata recupera auzul
0
11-07-2012, ora 22:52
flower24
Nu este medic/terapeut
flower24
Va multumesc din suflet pentru ca mi-ati raspuns atat de repede. Este doar a doua zi de tratament. Ne mai ramane doar sa speram intr-o minune...
Noapte buna si multa sanatate.
0
23-07-2012, ora 10:09
flower24
Nu este medic/terapeut
flower24
Buna dimineata,
Dupa un tratament de 10 zile cu perfuzie, auzul sotului meu este in acelasi stadiu, nu simte nici o imbunatatire desi comparand audiograma din prima zi de internare cu cea de la externare, medicul a zis ca e un pic mai bine.
I s-a dat un tratament de o luna cu Astonin si ni s-a spus ca aceasta afectiune se vindeca in timp...
Ce vreau sa va intreb este daca in timpul acestui tratament este voie sa se consume bauturi alcoolice cu moderatie bineinteles.
Urmeaza sa mergem la mare si as vrea sa stiu daca e ok sa consume cate o bere, mica..mica, poate pare aiurea dar intreb si eu..de dragul lui...:)

Va multumesc mult.
0
23-07-2012, ora 12:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate...fiindca nervul auditiv odata afectat.. nu se mia poate vindeca.
important sa nu, i afecteze restul problemelor ( tensiunea arteriala, ficatul.)
0
02-08-2012, ora 19:32
flower24
Nu este medic/terapeut
flower24
Buna seara.Azi am fost cu sotul la medic pt rezultatele la sange si cele ale imunitatii si sunt bune insa de fiecare dupa ce ia pastila de Astonin H ii apar pe piele niste bubite rosii care se accentueaza in primele 2, 3 ore de la administratea medicamentului. Medicul a zis ca in mod normal nu ar trebui sa apara asa ceva pe piele de la Astonin...si ne-a trimis la dermatologie.Acum nu stim, sa mai ia medicamentul sau nu?Va multumesc pt atentie.
0
02-08-2012, ora 21:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cine a indicat acest medicament si pentru CE ?
0
03-08-2012, ora 18:27
flower24
Nu este medic/terapeut
flower24
Acest medicament a fost recomandat de catre un medic pentru a-i trata nervul afectat de la ureche, cum am mentionat mai sus...I-a fost pus diagnosticul de hipoacuzie neurosenzoriala iar dupa 10 zile de perfuzii i s-a dat un tratament de o luna cu Astonin H.Trebuia alt tratament?...
0
04-08-2012, ora 17:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati citit prospectul medicamentului ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: