Hipoacuzie, Tinnitus si Otomastoidita

26-09-2019
problemedesanatate
Nu este medic/terapeut
problemedesanatate
Am hipoacuzie la urechea dreapta de cand ma stiu. De vreo 10 ani am si tinnitus la ambele urechi. Deoarece mi se pare ca zgomotul din urechi a crescut, anul acesta am facut un CT cranio-cerebral la care s-au gasit:

- Lipsa pneumatizarii mastoidei drepte. Secretii lichidiene cu bule de gaz la nivelul urechii medii drepte extinse prin aditus-ad-antrum carte antrumul mastoidian.
- Hiperpneumatizarea osului temporal stang.
- Cateva celule etmoidale cu mucoasa ingrosata.
- Hipoplazia sinusurilor frontale.
- Trunchi cerebral, fosa posterioara, sistem ventricular, emisfere cerebrale, cu aspect CT normal.
- Fara elemente de semiologie CT sugestive pentru hemoragie subarahnoidiana, hematoam intra- sau extranevraxial.
- Structurile liniei mediene situate in planul de simetrie al capului.

Concluzie CT:
- Otomastoidita dreapta.
- Sinuzita etmoidala.
- Hiperpneumatizarea osului temporal stang si absenta pneumatizarii mastoidei drepte.
- Hipoplazia sinusurilor frontale.

Am fost indrumat mai departe spre ORL.

Ce-mi puteti spune despre diagnosticul acesta ? E grav, nu e grav ? Trebuie sa iau masuri urgente sau o mai duc asa mult si bine ?

O zi buna.
2 comentarii
0
26-09-2019, ora 15:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da o internare in clinica ORL oras universitar e obligatoriu
acoo medicii o sa spuna ce pot sa mai salveze din ureche
fiindca cu cat mai tarziu te.ai adresat..cu atat mia multe complicatii tre sa astepti
0
26-09-2019, ora 16:32
problemedesanatate
Nu este medic/terapeut
problemedesanatate
Multumesc domnule Dr. Flueraru pentru raspunsul Dvs. prompt si calificat. De altfel, va multumesc pentru tot ce faceti pe acest site de internet raspunzand nevoilor pacientilor intr-o masura asa de mare.

Va doresc
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.