Hipoglicemie sau atac de panica?

10-10-2020
Denisa Neagoe
Nu este medic/terapeut
Denisa Neagoe
Buna, sunt Denisa, am 17 ani și revin cu o întrebare aici în speranța că îmi poate răspunde cineva. Povestea mea e foarte lungă dar o să încerc să fiu cat de scurta posibil. La începutul verii mi s-a instalat o anxietate legata de o problemă la stomac, frământându-mă atât de mult din cauza asta încât am ajuns și la atacuri de panică, doar că într-o zi, după ce făcusem un scurt atac de panică, am inceput sa tremur, sa îmi bata inima și să simt că leșin, ca mai apoi pe ambulanță sa aflu că glicemia îmi scăzuse la 46. Atunci nu știam că așa se manifesta hipoglicemia, eu nemaiavand de a face cu așa ceva. Exact 14 zile mai târziu mi s-a întâmplat la fel, doar că atunci am luat repede două lingurițe de zahăr, dar după episoadele acelea m-am simțit extrem de obosită. Dupa acel episod m-am dus la psihoterapeut pentru a urma un tratament pentru atacurile de panică, acesta fiind anxiar și stimuloton. Timp de două luni și ceva nu am mai avut nimic, iar apoi dintr-o dată din nou, mă apucase un atac de panică pe autobuz. Întrebarea mea este că NU STIU DACA ESTE HIPOGLICEMIE IN ACEL MOMENT SAU ATAC DE PANICA!! Pentru că simptomele sunt la fel. Transpirații reci, amețeală, puls puternic.. eu incep sa cred din ce in ce mai mult că am diabet. Am făcut o hemoleucogramă completă și e ok, glicemia pe stomacul gol tot la analiza aceea fusese bună, doar că ceva legat de sideremie sau ceva de genul, sau ceva legat de fosfor mi-a iesit scăzut, iar psihoterapeutul mi-a spus că e început de anemie, dar bineînțeles ca o sa ma duc la endocrinolog pentru asta. Acum o alta mare problema a mea e că o dau in agorafobie. Am mers până la jumătatea drumului pentru a ajunge la magazin, mi s-a făcut rău și m-am întors repede acasă. Acum in loc de anxiar mi-a prescris xanax cu stimuloton. Nu știu ce să mai fac, nu știu dacă am diabet, hipoglicemie, anemie sau e pur și simplu anxietatea și atacurile de panică. Nu știu ce să mai fac, am rămas cu sechele cu glicemia asta de când mi-a ajuns la 46. Hipoglicemia poate fi indusa și de stres? Nu cred, cum am zis eu tot cred că am diabet, acum îmi e frică și să mai ies din curte, nu știu ce o sa mă fac cu școala.. dar mai mult asta as vrea sa știu, daca in acel moment îmi scade glicemia sau e un atac de panica, pentru că atunci când sunt la școală nu îmi pot lua un glucometru și să îmi masor imediat glicemia sau când sunt la magazin. Pe de o parte mă gândesc că e atac de panică, dar pe de o parte mă gândesc că poate e hipoglicemie la efort redus. M-am saturat de toate stările astea, mi-e frica sa nu o dau și în psihoza sau ceva mai grav.. mulțumesc dacă ați avut răbdare să citiți până aici
3 comentarii
1
12-10-2020, ora 11:10
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Faceti o evaluare psihologica si un consult psihiatric din ce descrieti dv e anxietate.
1
12-10-2020, ora 13:48
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergi întâi la medic pentru investigații să vezi dacă nu-i și o problemă medicală. Dacă nu sunt probleme medicale mergi la un psiholog clinician cu experiență pentru evaluare, iar în funcție de evaluare vei face psihoterapie sau vei merge și la psihiatru pentru medicație.
0
16-10-2020, ora 04:08
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Atacul de panica duce la hiper/hipoglicemii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Căderea glicemiei sau cădere de calciu?
  • Hipoglicemia și coma hipoglicemică
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  • Cum ar putea fi prevenite episoadele de hipoglicemie apărute noaptea?
  • Un nou studiu explică de ce episoadele de hipoglicemie agravează retinopatia diabetică
  • Semne de hipoglicemie (cădere a glicemiei)
  •