Hipotiroidie, va implor ajutor

07-12-2011
alexandramiu
Nu este medic/terapeut
alexandramiu
Buna seara,

Am o mare problema. Urmez tratament cu euthyrox jumatate de pastila de 100 in fiecare dimineata, de 5 ori pe saptamana din 2008.
Aseara am inceput sa simt o arsura in zona tiroidiei, ameteli si frison. Acum sunt in aceasi situatie.
Va rog ajutati-ma. Am amigdalele inflamate si inca nu am inceput un tratement, astept sa ajung vineri la doctor. Nu cred totusi ca este ceva legat de amigdale, cred ca este vorba de tiroida.
Doctorita mea nu ma poate primi decat pe data de 22 si nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma.
9 comentarii
0
08-12-2011, ora 12:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Intrebare:
-DE CE...DOAR de 5 ori / saptamana???????
P.S.
mie mi s-a spus ca, NU trebuie intrerupt toata viata.
Multumim unui medic care, ne va raspunde.
O zi faina!
0
08-12-2011, ora 12:31
alexandramiu
Nu este medic/terapeut
alexandramiu
Habar nu am. Am fost azi sa imi fac un echo si tiroida mea arata la fel, un lob mai mic, nici o schimbare
0
09-12-2011, ora 20:50
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Precizare
In cazul in caree amigdalele sunt inflamate, frisonul si ametelile, mai ales acum in sezonul rece, par a fi semnele unei inflamatii si nu a decompensarii activitati tiroidiene.
In primul rind trateaza infectia si daca simptomele persista, atunci se poate lua in considerare o problema la nivelul tiroidei.
0
10-12-2011, ora 11:17
alexandramiu
Nu este medic/terapeut
alexandramiu
depinde de organism, eu am incercat sa scad doza de la 50 la 25 si m-am simtit foarte rau.
m-am gandit ca e o problema cu tirida fiindca arsura aceea in zona gatului si frisonul au fost exact simptomele care m-au impins spre endocrinologie, unde mi-a fst descoperita hipotiroidia.
am fost la un alt doctor endocronolog, de doctorita mea e imposibil sa dau fara programare cu zeci de mii de ani inainte, mi-a facut un eco si mi-a zis ca tiroida mea arata la fel ca acum 2 ani, un lob mai mic. S-a uitat peste analize din mai si a zis ca valorile sunt normale. M-a pus totusi sa le refac.
Eu de cand sunt mica, singurlele probleme de sanatate au fost legate numai de amigdale, insa mereu m-a usturat in gat. M-am mirat acuma ca am facut frison asa deodata, fara nas infundat, fara durere in gat, fara somnolenta sau dureri de muschi sau articulatii. Cred ca e prima mea gripa :)
In orice caz, acest endocrinolog - Dr SLabescu de la VIctor Babes, mi-a spus ca ma pot vindeca de hipotiroidie. Asa ca na, fiti increzatori si in nici un caz nu intrerupeti tratamentul brusc.
Eu nu vad euthyroxul ca pe un medicament pentru o boala, il vad asa ca pe o vitamina sau calciu, lecitina sau altele de genu. Adjuvant :)
Multa multa sanatate !
0
10-12-2011, ora 16:35
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
te citez:
" Dr SLabescu de la VIctor Babes, mi-a spus ca ma pot vindeca de hipotiroidie."..

iata TE ROG,...sau spune...scrie..sa aflam si NOI cel MULTI,...CUM te vei vindeca...?!?
Multumesc anticipat..

vb..pot scrie si eu, noi..
0
10-12-2011, ora 21:36
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Precizare.
Tiroida este ca un punct de control al activitatii metabolice al organismului si functioneaza dupa principiul feed-back.
Cu cuvinte simple glanda tiroida este ca o rafinarie care furnizeaza benzina necesara functionarii adeguate a organismului, deci ea produce benzina atit cit este necesar asigurarii functionarii organismului.Insa tiroida are un nivel maxim de productie.
Hipotiroidia ar fi situatia in care tiroida se afla la nivelul maxim de productie iar in organism, si sunt prezente semnele de insuficienta de "benzina" [hipotensiune arteriala, incapacitatea de a suporta frigul, incapacitatea de a efectua un efort mai prelungit decit de regimul de fnctionare normal] iar administraea tratamentului substitutiv amelioreaza sau elimina semene de insuficienta.
Daca tratamentul nu amelioreaza simptomele, in acest caz activitatea scazuta a tiroidei este o reflexie a activitatii metabolice mai scazute [principul feed-back] sau poate fi o reflexie a activitati mai scazute a hipofizei [hipofiza poate sa regleze activitatea tiroidei].
0
10-12-2011, ora 21:55
alexandramiu
Nu este medic/terapeut
alexandramiu
ne putem vindeca daca respectam tratamentul :) si daca mancam ce trebuie si ducem o viata sanatoasa. La fete, parerea mea, e mai complicat cu toate fluctuatiile hormonale. Cine stie ce o sa se intample cu tiroida mea dupa o sarcine. Eu sper sa imi treaca :)) Glumesc, nu ma pricep. Incerc doar sa fiu optimista.
Dar eu zic ca euthyroxul ala nu e o povara asa mare. Cred ca paracetamolu sau alte buline inghitite ca bomboale la orice raceala fac mai mult rau.
0
14-01-2012, ora 21:10
sicar
Nu este medic/terapeut
sicar
Buna seara! De 2luni am inceput tratamentul cu eutyrox 25 deoarece am fost diag.cu hipotiroidism.In prima luna mi-a intirziat menstruatia cu 7 zile iar acum mi-a intirziat 10 zile.In plus am mincat de revelion tort cu nuci multe in el si am facut alergie de mi s-a umflat ceafa toata(am luat claritin si mi-a trecut).mentionez ca nu am mai avut niciodata alergie pana acum.In momentul asta am intrerupt tratamentul (fara sa intreb doctorul) deoarece am considerat ca din cauza lui nu mai imi vine ciclul la 28 zile.
A mai avut cineva asa simtome.
0
15-01-2012, ora 05:46
alexandramiu
Nu este medic/terapeut
alexandramiu
Pai nu e bine ce faci.
Normal ca iti intarzie menstruatia, doar iei hormoni, si organismul nu se obisnuieste cu una, cu doua. Si in nici un caz nu intrerupi brusc. Acum ti-ai dat peste cap si mai tare menstruatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.