hipotiroidism

03-09-2012
flori.cosma
Nu este medic/terapeut
flori.cosma
buna ziua tuturor..e prima data cind scriu pe un forum..sper sa ma ajutati am nevoie de parerile voastre..in urma cu o saptamina dupa lungi investigati..analize si ecografie tiroidiana medicul mi-a pus diagnosticul de hipotiroidism.. toate bune pina cind am inceput tratamentul..vreau sa mentionez ca si inainte ma simpteam rau..ameteli caderi repetate de calciu am luat in greutate 28kg intr-un an de zile..niciodata nu am fost o mincacioasa din contra ma ingrasam vazind cu ochii asa ca intr-o buna zi m-am hotarit sa merg la endocrinolog..am facut investigatile necesare si a pus si diagnosticul..dar problema mea este ca acuma de o saptamina iau tratament euthyrox 25 am inceput cu 1/2 pe zi dimineata pe stomacul gol.peste 10 zile ar urma 1 pastila intreaga timp de zece zile iar inca 10 zile 1 pastila jumate dupa care trebuie sa repet analizele...asta e schema facuta de medic..problema mea este ca inca din prima zi m-am simptit rau am urmat indicatile am luat pastila apoi la o jumate de ora micul dejun..am mers la lucru ca un om normal..dar pe la ora 9 dimineata am simptit ca mi se rupe filmul..la inceput am avut frisoane si ameteli..imi era frig dar transpiram toata..ma durea capul am inceput sa tremur toata..am venit acasa m-am pus in pat si credetima pe cuvint nu stiu daca este da la medicament sau, nu dar 2 zile nu am putut sa ma ridic din pat, inafara de nevoi chiar nu am putut face nimic..ameteli greata palpitati cap gol..etc parca eram pe alta lume..am fost la medic a zis ca nu poate interupe medicamentul...nu stiu ce sa mai fac acuma ma simpt mai bine..doar ca ma apuca tremuratul dintr-o data si am zenzatia ca o sa lesin in orce moment si am momente cind nu ma pot concentra...aparte ca de o saptamina nu am mai fost nici la munca..nici inainte nu m-am simptit grozav dar acuma ma simpt mai rau ca inainte..am 29 de ani nu pot sta in casa trebuie sa imi cistig existenta...pe miine m-am facut alta programare la medic sper sa aud ceva de bine...va rog sa imi spuneti experientele voastre sunt speriata si chiar nu stiu ce sa fac...va multumesc
2 comentarii
0
03-09-2012, ora 23:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna seara,
scriu din experienta...
aceleasi simptome le-am avut SI eu in primele zile...
am sunat la dr. endocrinolog si mi-a zis sa NU maresc doza.
ca urmare, am ramas pe 0.25 cate 1/2.. si totu-i ok.

Altceva e la tine.
Probabil esti MULT in urma cu somnul.
Ai trecut deja la o pastiluta intreaga?

eu, NU am suportat...sunt tot pe 1/2...
cele bune,
0
04-09-2012, ora 10:32
flori.cosma
Nu este medic/terapeut
flori.cosma
nu am trecut inca la o pastila intreaga..ar trebui simbata..dar azi am programare la medic sa vedem ce o sa zica...am o saptamina de cind am inceput tratamentul..sper sa imi treaca starile astea si sa revin cit de cit la normal..azi de exemlu m-am trezit foarte prost..nu am chef sa vb cu nimeni si daca ar fii dupa mine as trimite la naiba pe toti din jurul meu..si inainte aveam stari de depresie dar acuma nu mai inteleg chiar nimic..multumesc pt comentariu..
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sindromul de oboseală cronică ar putea fi dat de scăderea nivelului de hormoni tiroidieni
  • Terapia cu levotiroxină și calitatea vieții la pacienții cu hipotiroidism
  • Viața cu hipotiroidism
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.