Hipotiroidism?

18-09-2013
Alina410011
Nu este medic/terapeut
Alina410011
Buna ziua

Am nevoie de cateva informatii de la doctorii sau cei care au trecut prin acelasi lucru ca si mine.
Am 20 de ani, 160 cm si 39 kg. Sunt foarte slaba. Si pe langa asta, sufar de hipotiroidism (?). Nu am fost inca la medic, pentru ca vreau sa ma informez, sa fiu sigura ca asta este ceea ce am eu.

Simptomele mele ar fi : senzatie de oboseala si slabiciune; intoleranta la frig; pielea rece si aspect galbui; par fragil si subtire; afectarea memoriei, depresii si dificultati de concentrare; ciclu menstrual uneori abundent, alteori nu si ma tine 7 zile;

Banuiesc ca din cauza acestei afectiuni, nu sunt dezvoltata cum trebuie, am probleme cu memoria, tind sa uit desi sunt tanara, nu ma pot concentra nici macar sa ma uit la televizor. Din cauza ca sunt foarte slabita si obosita, nu pot sa imi caut de lucru pentru ca am stari de rau tot timpul si imi vine sa cad pe jos.

Stiu ca hipotiroidismul provoaca cresterea in greutate, dar eu nu ma pot ingrasa, pentru ca am metabolism care arde grasimile foarte rapid.
Cauza pe care o banuiesc : gena familiei, bunica mea si strabunica mea au avut probleme cu tiroida..

Dar vreau sa stiu sigur daca intradevar am aceasta afectiune (afisand simptomele mele) inainte de a ma duce la medic, imi este foarte frica de doctori..
Va rog ajutati-ma!
4 comentarii
0
18-09-2013, ora 14:32
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna Alina,

Nu sunt medic dar,
am trecut prin starile tale o per.ffff scurta de timp?
de ce fff scurt?
pt ca la indrumarea cuiva drag,
am mers la control dr endocrinologic
si DA, am primit SI tratament si totu-i BINE

ti-e frica?
-un eko..ceva normal, NU te doare si
-la nevoie si 2-3 analize sange (la nevoie..repet)

cele bune,
0
18-09-2013, ora 20:27
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
ca sa ai un metabolism care arde grasimile rapid ar trebui sa ai hipertiroidism, in niciun caz hipo! si e posibil sa ai... ia o trimitere de la medicul de familie catre endocrinologie, sau poti sa ceri sa faci analize de sange (ft4, tsh) sa vezi daca ai sau nu probleme cu glanda tiroida.
0
28-01-2014, ora 17:13
gicu42
Nu este medic/terapeut
gicu42
buna, as fi tare bucuros sa ami raspunda cineva care a trecut prin ce trec eu acum. am 36 ani 1, 95 m, 70 kg, si ma confrunt cu niste simtome din ce an ce mai deranjante stare de sufocare, inspir si parca nu pot sa expir an totalitate(am fost la pneumo radiografia ok spirometria ok ) inima o simt ca bate puternic nu repede, mai ales seara, (am fost la 7 cardiologi diferiti, electrocardiograma, ekgrafie dopler color ecotransesofagiana, toti au spus ca inima e ok )am fost de curand la medicul de familie tot deranjat de bataile inimii, la un control cu stetoscopul ma diagnosticat cu tahicardie desi nu aveam mai mult de 78 batai min, alte simtome ;stari usoare de ameteala, greata, urinari dese, o jena an partea dreapta an zona ficatului, oboseala (acu ami e greu sa ma ridic an piceoare si peste 5 min pot sa alerg 10 km) ma anteapa ochii cand ma trezesc(conduc mult noaptea)am avut un suflu la inima dar lam corectat acu 10 ani.era sa uit acu 11 ani am facut o eko la tiroida si mia gasit vreo 3kisturi.e posibil sa sufar de tiroida?scuze pentru mes lung si gramatica da sant ff obosit.
0
31-03-2014, ora 17:30
Dediu Ionela
Nu este medic/terapeut
Dediu Ionela
Buna ziua,

Am si eu un bebelus de 4 luni diagnosticat, la Galati, este adevarat, de MIXEDEM CONGENITAL PRIN TIROIDA LINGUALA si mi s-a recomandat Novothyral 100 1/4 pastiluta pe zi. Mentionez ca a fost timp de 3 luni de zile sub tratament cu Euthyrox de 25 in diverse doze, de la 1/2 pastila pana la 1 si trei sferturi pe zi, perioada in care nu i-a scazut TSH astfel in cat sa se incadreze in limitele normal. Va rog din suflet sa-mi recomandati un medic endocrinolog din Bucuresti pentru a merge cu fetita. Intentionez sa merg la Institutul C.I. Parhon, insa nu stiu la ce medic sa apelez. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.