Hipotiroidism la 21 de ani?!

16-02-2013
Cristina0708
Nu este medic/terapeut
Cristina0708
Buna ziua. In urma cu 2 luni am facut o criza de nu stiu ce, pur si simplu simteam ca nu am aer, m-am panicat, am devenit agitata si nerabdatoare ca nu mai ajunge salvarea odata. La spital mi s-a facut un ekg care a iesit bine si medicul mi-a prescris xanax 0.25 jumatate de pastila seara pentru sindrom anxios. Mi-am facut analize calciu, mg, tsh, dintre care tsh a iesit cam mare 5.68. Am luat acea jumatate de xanax vreo luna si nu prea m-a ajutat, fie ca era doza prea mica, sau nu stiu de ce. In schimb au continuat ganduri negre, senzatia ca pot sa mor in orice moment, o frica si o ingrijorare permanenta, care uneori era dusa la extrem, la fel, senzatie de sufocare, batai neregulate ale inimii, sa zic ca simt chiar si o extrasistola din cand in cand, senzatie de oboseala, zile la rand cand nu m-am simtit in stare sa ma ridic din pat. Traiesc cu senzatia ca am o boala incurabila si foarte grava. Acum vreo 2 saptamani mi-am facut radiografie pulmonara, pe al carei rezultat scria 'pulmon normal si cord cu arcul in plamanul stang usor convex' sau ceva in genul asta, medicul de familie mi-a zis ulterior ca nu e grav. Ieri am fost la endocrinolog, i-am explicat starile mele, m-a pus sa repet analizele si sa fac si altele in plus si mi-a prescris euthyrox 0.25 o tableta/zi si aspacardin 2 tablete/zi, urmand ca atunci cand imi vin rezultatele noilor analize sa modifice tratamentul. Ideea e ca m-a diagnosticat cu hipotiroidism si mi-a si prescris acest euthyrox doar in baza analizelor facute acum 2 luni. Intr-adevar, imi amortesc frecvent mainile si uneori picioarele. Sunt ingrijorata ca am inteles ca da niste stari aiurea medicamentul asta. Iar starea mea de frica, de panica mai bine zis, continua, cu ea ma trezesc, cu ea adorm, nu am liniste niciun moment, plang foarte usor, ma simt coplesita si singura, bolnava, neajutorata, imbatranita. Daca aveti vreo idee ce se intampla cu mine, dati-mi un sfat.
4 comentarii
0
16-02-2013, ora 16:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
p.s.
am primit si eu euthyrox de 0, 25...cate 1/2 pastiluta /zi.
si
in primele 2 zile,
din greseala am luat 1 pastiluta/zi


mi-a fost rau...
SIGUR ai primit 1 pastiluta/zi???
ce;le bune,
0
16-02-2013, ora 20:15
Cristina0708
Nu este medic/terapeut
Cristina0708
Da. L-am luat si ieri si azi. Nu mi-e rau, adica cel putin nu simt ca mi-e rau de la el. Am doar stare de oboseala, pleoape grele, somnolenta, dar astea le aveam si inainte.
0
17-02-2013, ora 12:45
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
hipotiroidia poate da si niste stari depresive. tratamentul hipotiroidiei este unul de termen lung si este FOARTE important sa-l urmati. aceste stari pe care le descrieti dvs nu sunt din cauza euthyroxului. asteptati sa se stabilizeze tiroida si cred ca va veti simti mai bine.
0
18-02-2013, ora 14:43
dana2405
Nu este medic/terapeut
dana2405
buna ziua, am 27 de ani si anul trecut am avut o sarcina oprita in evolutie la 4, 5 sapt, apoi la nici o luna un avort sponta.dupa multe investigatii am descoperit un microprolactinom de 2mm dar si hipotiroidita cu progesteron de 1, 20ng/ml si prolactina 45, 1ng/ml.Urmez un tratament cu euthyrox de 75mg si brocriptina 1-0-1.
ne dorim foarte mult un bb si incep sa intru in panica.. pt ca nu vrea sa se intample...adica de ramas raman dar nu pot tine se opreste in evolutie si asta e din cauza hipotiroiditei, a cantitatii mari de prolactina.
ce asi mai putea lua? ce sa mai fac ? mi se pare ca timpul trece si eu tot incerc diverse medicamente atata tot.
va urez o zi buna,
astept raspunsuri
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.