hipotiroidita - tratament cu Euthrox

23-02-2009
zelucu
Nu este medic/terapeut
zelucu
am fost diagnosticata cu hipotiroidita si mi-a fost prescris un tratament cu euthyrox.Initial trebuia sa iau 25 gr, dupa care doza mi-a fost marita din 10 in 10 zile pana cand am ajuns la 75 gr.Cand am inceput sa iau 75 gr, la 3 zile mi-a aparut senzatia de "nod in gat", senzatie pe care o aveam permanent.Am scazut doza zilnica la 50 gr, dar dupa 3 zile mi-a revenit senzatia de "nod in gat".Ce se intampla si ce trebuie sa fac pt ca la inceput cand am luat doza de 50 gr nu am avut acea sezatie si nici inainte de tratament
9 comentarii
0
23-02-2009, ora 16:43
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Sper ca scaderea dozei la 50gr. ai facut-o la recomandarea medicului. Nu te juca cu euthyrox-ul scazand si crescand singura doza dupa cum iti este. Sunt hormoni tiroidieni iar aceste fluctuatii facute fara recomandarea medicului pot duce la dezechilibre serioase. Daca medicul ti-a prescris doza de 75 gr ca doza de intretinere atunci pe aceea trebuie sa o respecti, iar in cazul in care ai simptome care te sperie mergi la medicul specialist endocrinolog , este singurul care poate decide cresterea sau micsorarea dozajului. Nodul in gat poate fi si de la o carenta de calciu ceea ce este specific hipotiroidiei.Eu i-au si calciu cu vit.D pe langa euthyrox si aspacardin 3 pastile/zi -10 zile pe luna(asta pentru ca aveam palpitatii de la eutyrox). Totusi cred ca este mai bine sa te duci la medic, poate nu ti se potriveste tratamentul si o sa ti-l inlocuiasca.Dar pana atunci nu intrerupe in nici un caz tratamentul brusc. Am "incercat" lucrul asta pe pielea mea si sincer nu mi-a fost deloc bine. Iti doresc multa sanatate!
0
28-02-2009, ora 18:48
zelucu
Nu este medic/terapeut
zelucu
multumesc de sfat.Vreau sa-ti spun ca desi am scazut doza de la mine putere, cand i-am spus medicului mi-a spus ca nu-i nimic dar sa nu intrerup tratamentul.Acest lucru mi-a fost spus prin telefon.Nu stiu daca este tocmai corect, profesional, cica ar fi cea mai simpla boala.Vreau sa-mi refac analizele si eventual sa mai consult un endocrinolog.Poate merg la Parhon, dar nu stiu nici un medic de acolo.
0
28-02-2009, ora 22:25
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Medic bun la Parhon este dr.Ileana Marinescu. Suna si poate obtii o programare cu toate ca am inteles ca e destul de greu. Ti-as putea recomanda un medic foarte bun, specialist endocrinolog si chirurg in domeniu, care insa lucreaza intr-o clinica privata. Consultatia si analizele pe care le recomanda sunt destul de scumpe, dar stii cum e - merita. Daca imi lasi un nr.de tel. pe privat te pot suna si iti dau detaliile, suni intrebi de costuri si hotarasti. Da, hipotiroidia este cea mai simpla boala daca o au altii si nu tu.Cert este ca tratamentul este pentru toata viata, la fel si efectele secundare. Caci nu e usor sa te simti obosit odata ce doar te-ai trezit, si sa te simti uneori atat de obosit de parca nu ai dormit de zile intregi si altele, pe care cred ca le stii. Plus faptul, ca in ciuda a ceea ce se spune, acumulezi niste kilograme chiar daca nu faci excese. Eu am tratamentul de 8 ani.Mai greu a fost insa la inceput pana am acceptat ideea ca e pentru totdeauna. In rest ai o viata normala.Sanatate !
0
03-03-2009, ora 21:30
zelucu
Nu este medic/terapeut
zelucu
nu stiu cum sa-ti las nr. de tel.pe privat, pentru a putea lua legatura.Este primul forum pe care scriu, asa ca nu prea ma descurc.Spune-mi te rog cum trebuie procedat astfel ca nr meu de tel sa nu fie vizibil pt. toti.Multumesc!
0
04-03-2009, ora 00:05
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Din cate am inteles trebuie sa dai un click pe id-ul meu si iti apare casuta cu mesaj pentru mine. Imediat ce il voi primi il voi si sterge.Eu stiu ca doar eu il pot citi.
0
05-03-2009, ora 19:18
Llaura
Nu este medic/terapeut
Llaura
Buna!Am fost diagnostiacta cu hipotiroidie dar eu nu am simptomele hipotiroidiei nu m-am ingrasat, nu sunt constipata, ciclul menstual e normal etc.e adevarat ca te ingras de la euthyrox?
0
05-03-2009, ora 21:51
zelucu
Nu este medic/terapeut
zelucu
nu pot sa spun ca m-am ingrasat de cand iau euthyrox, dar am alte reactii de la acest medicament, cum ar fi dureri de sani si ovare.Chisturile pe care le aveam la sani mi s-au marit.Vreau sa-mi repet analizele si sa vad si un alt medic.Cred ca pe dr.Marinescu.
Draga Hiho am fost f.ocupata dar am sa intreb pe cineva care se pricepe si am sa-ti dau nr de tel
0
29-09-2009, ora 23:52
kopela
Nu este medic/terapeut
kopela
Buna seara.Am 21 de nai.Eu iau eutyrox de 50 de un an de zile.Cand am inceput tratamentul ma ingrasasem destul de mult apoi intr-un an am slabit de la 60 la 53 de kg eu avand 1, 68.nu ma deranjeaza ca am slabit din contra numai ca acum de la ultima mesntruatie am remarcat ca am inceput sa ma ingras iar.deja 2 kg in 2 saptamani si nu mananc mult deloc nu manac dulciuri sau etc.Fac miscare etc.Stiu ca si din cauza sindromului premenstraul poti sa iei cam 3 kg dar nu au trecut decat 18 zile.Cam cu cat timp inainte de venirea ciclului se observa simtomele sindromului premesntrual?Dupa ce imi trecuse cilcul ma desumflasem 2 kg jumate.Si timp de o saptaman si jumatae am avut 53 de kg iar acum am 55.Si se observa ca am retinut si lichid.Urmez tratamentul cu strictete nu m-am abatutu nicodata de la el dar ma deranjeaza oscilatiile de greutate in timp foarte scurt.Pielea a devenit foarte elestica parca as fi de guma.Am remarcat de asemenea ma simt exact ca si cum mi-ar veni ciclul din moment in moment aceleasi stari.Agitatie dureri de sani si de ovare dureri musculare balonare excesiva(mi s-a umflat burta ca un balon) dar nu ar ecum sa-mi vina doar dupa 18 zile.Sunt ragusita am stari de somnolenta ma concentrez greu etc.Exact ca atunci cu cateva zile inainte de ciclu.Ce as putea face?
0
06-10-2009, ora 00:43
oxy1002
Nu este medic/terapeut
oxy1002
Buna Kopela , daca ai chef sa discutam mai multe, si eu ma confrunt cu probleme diverse.-

Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.