Hipovitaminoza D

11-10-2018
hipoD
Nu este medic/terapeut
hipoD
Recent am suferit o fractura de epifiza distala radius si stiloida ulnara. S-a rezolvat fractura prin osteosinteza cu doua brose, care vor fi lasate permanent.
Mentionez ca am 51 ani si mi s-a parut suspect sa fac fractura prin cadere/alunecare de la acelasi nivel.
Asa ca am gandit ca e bine sa vad de unde cauza. Am facut test osteoporoza in urma cu un an, s-a depistat osteopenie si am urmat tratament cu Alfa D3, 1cp/zi aproape un an. Urma sa repet testul la un an.
Dar am tot amanat pe fondul altor probleme aparute.
Dupa fractura, imediat am luat un produs cu vitD+K(initiativa proprie) cam o luna inainte de analiza ptr. vit D.
La analiza a rezultat nivelul de 8.
Am mers la medicul de familie cu rezultatul si mi-a recomandat verbal sa iau niste vit D si atat. Nu doze si cat timp trebuie sa-mi administrez.
Intrucat am luat pe cale orala si nu am asimilat( am intoleranta la lactoza si recunosc ca nici la soare nu m-am expus) mi-am procurat din Italia, vit D 300 000 U.I. 14 fiole. Am calculat ptr. perioada fara soare(toamna-primavara)
Dar nu am certitudinea, ca nu ajung la hipervitaminoza, daca fac doua fiole / luna.
Daca medicul de familie nu mi-a dat o schema de tratament, m-am documenta singura pe acest subiect.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.