Hirsutism, tratament incercat eficace?

05-05-2017
larisa20
Nu este medic/terapeut
larisa20
Buna ziua,

De aproximativ 1 an de zile a inceput sa imi creasca par pe fata in exces. Desi sunt bruneta, parul de pe fata este alb, dar este foarte des si lung deja si sunt foarte frustrata din aceasta cauza, nu mai vreau sa ies niciunde. Bineinteles ca am fost la medic si mi am facut analizele. Am luat androcur de 7-8 luni, fara niciun rezultat la recomandarea ginecologului. De curand am fost la endocrinolog care mi a spus in niiun caz sa mai iau androcur, sa fac pauza si sa repet analizele, sa vedem ce va iesi. Nici eu nu sunt adepta pastilelor, dar nu pot suporta faptul ca asta este situatia si nu am ce sa fac, raman cu parul pe fata. Ginecologul mi a spus ca efectele de la androcur se vad pe termen lung, ca se fixeaza in timp pe radacina firului de par si ca nu ma pot epila, nu pot face nimic. Acum eu nu stiu ce sa fac efectiv, este aici un medic avizat care ma poate sfatui, sau a urmat cineva un tratament eficace pt hirsutism?

Apreciez orice raspuns, multumesc!
1 comentarii
0
22-05-2017, ora 22:31
larisa20
Nu este medic/terapeut
larisa20
Chiar nimeni de aici, nu a urmat un tratament, ori endocrinologic, ori naturist pt. hirsutism? Si daca nu a avut efect, as aprecia, daca ar scrie cineva ce efecte a avut sau nu a avut... Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.