Igiena dupa extractie

29-01-2019
lorii19
Nu este medic/terapeut
lorii19
Bună! Sunt cam confuza.. Ieri pe la ora 14-15 am fost la dentist si mi-a extras o masea (penultima din partea dreapta sus) in urma unor proble destul de grave. Doctorita repectiva a spus sa nu clatesc deloc gura timp de cateva zile, dar astazi am citit pe internet despre faptul ca dupa putin timp e indicat sa te speli pe dinti (dar nu in zona respectiva). Dar nu stiu ce sa fac... Cum as putea sa imi curat gura fara sa clatesc? Ce se intampla daca nu ma spal? Pot aparea infectii? Ma puteti ajuta, va rog? nu prea inteleg...
P.s. Nu stiu daca e esential sau nu... dar resimt niste dureri in zona respectiva.. Nu mari, dar exista.
2 comentarii
1
30-01-2019, ora 13:08
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Periajul dentar se reia a doua zi dupa extractie. Se periaza usor si locul extractiei. Nu se clateste energic pentru a nu disloca cheagul de sange format.
0
31-01-2019, ora 15:24
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
In urma extracției se formează un cheag de sânge. Dacă dumneavoastră clatiti cu putere acel cheag de sânge se poate disloca și sa înceapă sângerarea. Este indicat sa clatiti dar foarte ușor, și sa periați și dinții de lângă extracție pentru a menține igiena.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •