Imflamare dupa extractie

10-11-2018
blackn
Nu este medic/terapeut
blackn
bună seara. acum 2 zile mi s-au făcut 3 extracții ( 26;36;46) pentru a putea sa imi pun aparat dentar.
langa extracțiile molarilor si in restul locurilor unde a fost facuta anestezia au apărut umflaturi tari care dor doar la atingere. tin sa spun ca inainte de extracție am avut infecție la molarul 46( unde ma doare foarte rau locul unde a fost efectuata anestezia), si a fost sparta pana la nerv, iar dentista mi-a pus plomba provizorie si sub ea antibiotic.poate fi vorba de o infecție? nu știu ce pastile sa iau ( am luat in prima zi la recomandarea dentistului Ibu 600 date de el, mi-a dat doar doua dar de tratament nu a zis nimic fiindca nu am avut complicații ), iar eu fiind in Germania, am la îndemâna doar ketonal si paracetamol iar antibioticele ampicilina si augumentin. si este vorba si despre halena.
tin sa spun ca am doar 17 ani. va mulțumesc!
6 comentarii
1
10-11-2018, ora 23:33
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
La doua zile de la extractie esre normal sa doara zonele respetive, luati antiinflamator in continuare. Vi s-au dat indicatii postextractionale? ( sa nu clatiti gura, sa igienizati bine prin periaj si apa de gura/ geluri cu clorhexidina, sa mancati cat mai moale, sa tineti rece in zonele exractiilor ? ) De maine ar trebui sa fie din ce in ce mai bine; daca nu, mergeti la medic pentru control.
1
10-11-2018, ora 23:44
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
E normal un pic sa doara si sa se umfle.
0
11-11-2018, ora 00:04
blackn
Nu este medic/terapeut
blackn
mulțumesc pentru timpul acordat.
mi s-a oferit apa de gură cu clorhexidina, si mi s-au oferit și indicații. am fost a doua zi la control si a spus ca merge bine.. doar ca acum am observat o culoare alba in alveola sau cum se numește gaura aceea.. e ceva normal?
0
11-11-2018, ora 08:05
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Halena si pelicula alba de la nivelul gingiei indica o igiena deficitara.
A doua zi dupa extractie trebuie reluat periajul in toate zonele chiar si la locul extractiei. Treceti cu periuta usor peste gingii.
Daca nu va spalati pe dinti si folositi doar apa de gura este posibil sa apara infectia.
0
11-11-2018, ora 13:23
blackn
Nu este medic/terapeut
blackn
ma spal pe dinți dupa fiecare masa, nu folosesc doar apa de gura. doua din ele sunt aproape închise, dar cea unde am avut infectia inca e foarte deschisa... mulțumesc frumos.
mulțumesc pentru timpul acordat!
0
12-11-2018, ora 22:52
blackn
Nu este medic/terapeut
blackn
Halena era datorita unei bucatele rătăcite prin locul acela dar a ieșit prin periaj si pelicula aceea alba era mancare, mulțumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •