imi este cald aproape tot timpul | Forumul Medical ROmedic

imi este cald aproape tot timpul

12-06-2013
guruian
Nu este medic/terapeut
guruian
mie imi este cald aproape tot timpul cand la altii nu le este si noaptea imi este foarte cald nu inteleg de ce, de la ce poate fi ? nu mai suport caldura
3 comentarii
0
12-06-2013, ora 11:59
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
consultati un medic endocrinolog, poate fi vorba despre o afectiune tiroidiana prin exces de hormoni tiroidiene (hipertiroidism). Multa sanatate!
0
12-06-2013, ora 14:09
indezirabil
Nu este medic/terapeut
indezirabil
Buna ziua,
Intradevar primele intrebari se ridica din punct de vedere endocrin si sigur este implicata si tiroida, dar la fel de sigur solutia nu este o interventie directa asupra ei, tiroida face parte din organele asa numite soldat ascultator si isi revine imediat ce nu mai primeste instructiuni si semnale aiurea. Acestea vin dinspre suprarenale daca este vorba de un stres fizic mare si prelungit, dinspre hipofiza-hipotalamus daca este vorba de un stres psihic mare si prelungit sau vascular-limfatic cand este vorba de un stres toxic, respectiv imunitar.
Actiunea directa asupra tiroidei aproape sigur rezolva simptomul dar pe termen lung va exacerba disfunctionalitatile mai sus mentionate care de obicei exista combinat si nu singular.
0
12-06-2013, ora 18:53
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua, în concluzie recunoaşteţi că ar putea fi vorba despre o reacţie la stres? Din moeul în care vă exprimaţi reiese că această problemă constituie un factor de stres (anticipat) iar astfel exacerbează de fapt acest simptom. Vă recomand o evaluare psihologică, chiar şi online. Dacă doriţi putem purta o discuţie prin audiochat sau telefonic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Temperatura ideală pentru organismul uman
  • Temperatura corporală a înregistrat o scădere în ultimele două secole
  • Temperatura corporală a scăzut în ultimele decenii
  • Posibilă legătură între temperatura corpului È™i depresie
  •