inceput usor de retragere a gingiei

02-11-2011
dyutza66
Nu este medic/terapeut
dyutza66
Buna ziua ma deranja o masea sus in partea stanga si una in partea dreapta tot sus m'am gandit ca am carii.M'am dus la medicul stomatolog si mi'am facut radiografii dar el constatat ca s'a retras usor gingia si imi intra resturi alimentare de aceea am o senzatie de disconfort.Am inceput sa ma documentez despre parodontoza si am ramas socata, mentionez ca inainte imi sangerau gingiile putin dar cu o pasta de dinti pt dinti sensibili am scapat.Acum as vrea sa va intreb e inceput de paradontoza mentionez ca nu am tartru pe dinti nici infectii nici carii si nici nu'mi mai sangereaza gingiile.Dl doctor mi'a recomandat INSADOL ce ma sfatuiti ????Insadol am cautat si nu am gasit.Multumesc mult
5 comentarii
0
03-11-2011, ora 10:07
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Diagnosticul de parodontopatie se poate pune doar in cabinet.
Este posibil sa aveti tartru subgingival (in cantitati mici).

Daca diagnosticul se confirma, atunci veti avea nevoie in prima instanta de un chiuretaj subgingival. Fara acesta, orice alt fel de tratament este frectie la picior de lemn.
0
03-11-2011, ora 11:49
dyutza66
Nu este medic/terapeut
dyutza66
Multumesc mult, medicul la care am fost asa s'a exprimat ca ma deranjeaza datorita resturilor alimentare si ca e un inceput de paradontoza.Sa consult alt medic ? si operatiunea despre care mi'ati scris este dureroasa ? Va multumesc anticipat
0
03-11-2011, ora 13:32
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"Sa consult alt medic ?"
Da, poate fi o optiune. De preferinta un medic priceput in parodontologie.

"si operatiunea despre care mi'ati scris este dureroasa ?"
Nu. Se face sub anestezie, iar disconfortul postoperator este practic nul.

Ceea ce este important sa stiti este ca gingia nu va mai reveni la locul ei (acolo intre masele). Pt curatare/igienizare minutioasa va recomand sa folositi ata dentara superfloss (cu buretel pe ea) sau periutele interdentare, daca spatiul o permite. Rugati medicul sa va arate cum se folosesc.

Ceea ce puteti obtine in urma unui tratament parodontal este o stopare sau o incetinire a evolutiei bolii. Repet, daca se confirma diagnosticul.
0
03-11-2011, ora 18:13
dyutza66
Nu este medic/terapeut
dyutza66
Multumesc din suflet.
0
05-11-2011, ora 16:48
csaby
Nu este medic/terapeut
csaby
Buna ziua domnu doctor am facut febra 2 nopti la rand intre care am luat cefalexina de 500 mg coldrex si durerea nu a trecut insa mam dus la medik ca ma durea deja foarte tare si gatu medicul mia dat zinnat si panadol insa intre timp a inceput sa mi se umfel gingia toata in gura sa mi se faca besici pe limba si mam dus la farmacie si mi sa dat o solitie ceva gliorina insa numi trece de 3 zile nam putut sa manc mai nimic si ma doare de inebunesc ce medikament ziceti sa cumpar sa treaca sau ces a fac ??va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •