incisiv principal

14-05-2009
fidias
Nu este medic/terapeut
fidias
buna ziua. am o mica problema: mi se misca incisivul principal. sa va povestesc. anul trecut, la o radiografie mi-a aparut o pata neagra care cuprindea zona apicala a incisivului principal si secundar. medicul i-a devitalizat pe amandoi si a aplicat tratament aproape un an, intrand pe canal pana la baza radacinii. se pare ca a fost un succes, pentru ca pata a disparut si e totul ok. radacinile se vad frumoase si clare. pe la inceputul anului mi s-a rupt incisivul secundar si m-am dus sa-l taie si sa puna pivot. atunci medicul a constatat ca se misca usor incisivul principal. nu ma doare nimic, nu am gingiile inflamate, doar ca se misca mai mult decat celalalt. mi-e teama ca o sa-mi pierd dintele. va rog, sune-ti-mi ce sa fac ? dintele e ok, iar la radiografie a iesit bine. care e cauza ? sa incerc un tratament ? va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
14-05-2009, ora 16:58
fidias
Nu este medic/terapeut
fidias
mai am o intrebare: dintele devitalizat are o durata de viata mai mica decat unul normal ? cade, se cariaza mai repede ?... multumesc inca o data anticipat.
ROG SA FIU SCUZAT DACA MAI EXISTA UN RASPUNS PE ACEASTA TEMA. DACA STITI UNDE, DA-TI-MI UN LINK.
0
19-05-2009, ora 00:31
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
un dinte se misca atunci cand nu mai are suport osos, sau atunci cand a suferit un accident/fractura.un dinte devitalizat nu are o viata mai scurta pe arcada datorita faptului ca nu mai are nerv, daca si se scurteaza "viata lui" nu e din cauza nervului. daca poti sa-mi trimit o poza cu cea mai recenta radiografie a dintelui si abia apoi pot sa-ti dau un raspuns mai sigur, pentru ca asa sunt supozitii si nu te ajut cu nimic...
0
19-05-2009, ora 00:48
fidias
Nu este medic/terapeut
fidias
Multumesc mult pentru raspuns. Am sa iau radiografia de la stomatolog si am sa fac o poza. Eu cred ca miscarea, in lipsa altor simptome specifice unei infectii, sa fie de la tratamentul indelungat facut de medic anul trecut. A intrat periodic pe canal pana la baza si a injectat ceva substante, apoi a spalat. Oricum, s-a uitat si doctorul, si a spus ca nu sunt semne pe radiografie. Revin...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul