Incizie și drenaj abces

04-11-2017
valii80
Nu este medic/terapeut
valii80
Bună ziua... aș avea și eu o mică nedumerire în legătură cu drenajul și incizia abcesului dentar; este normal să faci febră după o astfel de intervenție.Vreau să precizez că mi s-au prescris antibiotice pe bază de Amoxicilină 1g.sunt in cea de-a 3 zi cu ele și de pare că febra încă se menține.Interventia am avut-o la cald cum s-ar spune, gaură în dinte și incizie a gingiei...este normal așa sau am dat-o in alte complicații? poate ar fi trebuit să iau Augmentin? vă rog frumos să îmi clarificați și mie unde ar fi problema.Eu mă gândesc că trebuia să iau antibiotice înainte de intervenție.Sunt complet nedumerit... vă mulțumesc ptr orice răspuns...o zi liniștită și multă sănătate vă doresc.
3 comentarii
2
04-11-2017, ora 18:50
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,

Medicul v-a prescris un antibiotic eficient, nu e nevoie sa luati augmentin care contine tot amoxicilina dar si acid clavulanic.
Abordarea terapeutica a fost cea corecta, asa se procedeaza in abces dentar, incizia abcesului si deschiderea dintelui.
Odata evacuata colectia purulenta nu prea mai apar complicatii, mai ales ca sunteti sub protectie de antibiotice.
Puteti sa luati un antiinflamator, care ajuta la reducerea inflamatiei in zona respectiva.
Foarte importanta este igiena dentara, trebuie periat locul inciziei, chiar daca sangereaza sau doare.

Multa sanatate.
0
05-11-2017, ora 01:08
valii80
Nu este medic/terapeut
valii80
mulțumesc ptr răspunsul promt..
2
05-11-2017, ora 06:59
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, Tineti si comprese reci pe obraz in zona respectiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: