Infarct miocardic, ischemie mezenterica, ocluzie artera iliaca

25-04-2019
Cenusareasa18
Nu este medic/terapeut
Cenusareasa18
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in a gasii o rezolvare, URGENTA, pentru prolemele de sanatate ale sotului meu. Are 51 de ani, este hipertensiv de 15 ani (diagnosticat) si in oct.2018 a suferit un infarct miocardic. Dupa numeroase analize si investigatii (endoscopie, colonoscopie, tomografie computerizata) diagnosticul este acesta:
- Infarct miocardic anterior vechi (10.2018), angioplastie cu stent activ farmacologic (PROMUS 2, 5/38 mm) ADA II, leziuni intermediare restante Mg1, ACD II, HTA gr 3 RISC ADITIONAL FOARTE INALT, dislipidemie, ischemie mezenterica, ocluzie A. iliaca comuna stanga, dislipidemie in tratament.
Medicul cardiolog a propus interventie prinn angioplastie sau bypass, dar, numai dupa un an de la infarct. Am nevoie de o parere, de un sfat, pentru ca perioada de asteptare este lunga. Tratamentul medicamentos prescris il ia cu rigurozitate, nu mai fumeaza, evita grasimile (nivelul colesterolului a fost in parametrii normali).
Sper si va multumesc ca va veti rapi din timpul pretios pentru a-mi raspunde.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Temperatura scăzută poate fi un factor major pentru declanșarea infarctului
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  • Depresia la pacienții cu infarct miocardic și accident vascular cerebral
  • Screeningul pentru hipercolesterolemia familială ar putea ajuta la prevenirea infarctului miocardic
  • Vitamina E ar putea reduce pagubele cardiace cauzate de un atac de cord
  • Recuperarea în urma infarctului miocardic
  • O altă cauză a infarctului miocardic
  •