Infecţie postextracţională

06-04-2020
Isabela11
Nu este medic/terapeut
Isabela11
Bună seara!

A trecut aproape o lună de când mi s-a extras un molar de minte inclus din partea inferioara. Era crescut în interior și mi-a împins dintii, asa ca mi s-a recomandat să îl extrag, în rest nu aveam probleme cu el, nu ma durea. A durat o oră extracția si a fost destul de dificilă. Mi s-a spus că va dura mai mult si recuperarea, spre deosebire de alți 2 molari extrasi anterior.

Din cauza situației generate de noul coronavirus s-a inchis cabinetul si nu am putut merge niciunde pentru scoaterea firelor. S-au făcut 3 săptămâni de cand aveam firele si ma mai durea putin acolo. Mi s-a spus ca nu se poate face nimic, doar daca le scoate cineva acasa. Am incercat sa le scot singura cu penseta si forfecuta sterilizate si noi. Am scos 2 destul de usor, doar am taiat un capat si s-au desprins. La al treilea, care era în spatele ultimei masele nu prea am putut,
l-am tăiat în bucăți si mi-au mai rămas acolo parti din el (cel puțin așa cred, pentru că mai am ceva negru sub formă de fir). Am anuntat dentistul si a spus că va scoate el ce a rămas când se deschid cabinetele.

După tăierea firelor a rămas o gaură acolo si înăuntru ceva negru (posibil bucata de fir). Cam după o oră s-a umplut cu puroi.

De 4 zile ma doare acolo foarte tare si inca este puroi. M-am clatit cu apa de gura si cu apa oxigenata.

Ce pot sa fac?

Doar la Spitalul de urgente as putea merge in orasul meu, este secție de stomatologie acolo, dar imi e teama sa nu ma expun la alte riscuri si nici nu stiu daca ma primesc, daca e considerată urgenţă.

Nu stiu ce pastile sa iau, probabil antibiotice.
Nu mi s-a prescris niciun medicament după extracție. Am luat atunci Nurofen Forte si mai tarziu Algocalmin mai multe zile pentru că m-a durut mult timp. Acum am luat un paracetamol, dar nu m-a ajutat.

Spuneti-mi va rog dacă ar trebui sa merg la spital în perioada aceasta sau ce medicamente as putea lua acasa.

Mulţumesc!
5 comentarii
0
06-04-2020, ora 11:19
Isabela11
Nu este medic/terapeut
Isabela11
Menţionez că durerea puternică nu durează tot timpul, dar sunt momente când ma doare rau. De exemplu acum este mai ok, dar tot este puroi.
1
06-04-2020, ora 11:23
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Spalati cu periuta foarte bine zona unde a fost extractia chiar daca incepe sa sangereze.
Cumparati de la farmacie o seringa de 5 ml la care o sa ii rupeti acul pe jumatate, o umpleti cu apa de gura si spalati in alveola unde a fost maseaua.
Rugati medicul stomatolog sa va prescrie o reteta cu antibiotice pe care sa v-o trimita pe telefon.
Multa sanatate.
0
06-04-2020, ora 11:35
Isabela11
Nu este medic/terapeut
Isabela11
Așa o să fac. Mulţumesc mult pentru răspuns.

Îmi puteţi spune ce apă de gură să folosesc? Am folosit Aslamed destul de mult în ultima vreme și mi-au apărut afte prin gură.

Multă sănătate.
1
06-04-2020, ora 12:57
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Folositi apa de gura doar ca sa spalati alveola, nu este nevoie sa mai clatiti.
0
06-04-2020, ora 14:14
Isabela11
Nu este medic/terapeut
Isabela11
Bine. Mulţumesc mult de tot!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •