Infectie cu streptococ beta hemolitic la nou nascut

15-07-2008
Laura_B
Nu este medic/terapeut
Laura_B
Buna ziua,
Am o bebelusa de doua saptamani. Dupa nastere a fost diagnosticata cu infectie cu streptococ beta hemolitic. I s-a administrat un tratament in maternitate cu gentamicina si ampicilina - 5 zile, iar acasa am continuat cu augmentin - 2 zile, la indicatia doctorului neonatolog. Inainte de inceperea tratamentului avea proteina C reactiva de 0, 72, iar la 5 zile de la incheierea tratamentului 0, 1 - ceea ce ar indica faptul ca tratamentul a avut efect. Intrebarea este: ar trebui sa mai facem si alte analize ca sa ne dam seama daca nu mai exista aceasta infectie?
2 comentarii
0
16-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
ooofff, streptococul Betahemolitic e unul dintre cei mai nenorociti streptococi...:-(E responsabil de aparitia reumatismului care se poate localiza la orice muschi, incepand cu muschiul inimii si teminand cu articulatiile.In mod normal prot C reactiva trebuie sa fie absenta.Mai asteptati putin si mai repetati analiza.Si, oricum, de unde s-a infectat cu asha ceva????
0
25-09-2008, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
fetita mea are 6 zile. dupa nastere prin cezariana si s-a recoltat sange si ceva secretii. crp-ul a iesit pozitiv in prima faza. a facut tratament cu antibiotic ampicilina si gentamicina timp de 3 zile jumate incepand din ziua nasterii. in final, crp-ul a iesit negativ si, gata, am intrerupt tratamentul! in fisa de externare si in scrisoarea medicala scrie "crp negativ, evolutie favorabila sub tratament"!
o fi fost suficient??? sa mai repet ceva analize, teste?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
24-02-2022, ora 16:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.