Amigdalita pultacee - recidiva?

16-07-2016
dana.fedeles
Nu este medic/terapeut
dana.fedeles
Buna ziua, cosmarul meu a inceput in iunie cand am contactat de la baiatul meu un streptococ el la luat de la gradinita dupa zinat, klacid abia augumentinul es la vindecat exudatu ia iesit bun.problema sunt eu insa dupa tratament cu klacid, augumentin 1g mi s-a ameliorat durerea puroiu din gat sa mai dus insa la 4 zile de la terminarea augumentinului am luato de la capat au inceput durerile si puroi iar in gat am incercat 3 zile cu klacid decadept, faringosept, nici o evolutie insa lucrurile sau agravat de am ajuns la urgenta acolo am primit tratament cu pelicilina prin vena am stat 3 zile apoi am plecat acasa unde am continuat cu ospenu dat de doctora 1 capsula la 6 ore inca 4 zile.problema e ca am terminat antibioticul inclusiv tratamentul preventiv pentru candida bucala insa puroiul de pe amigdale a reaparut nu fac febra insa ganglionii sunt iar mariti, amigdalele iar mari puroi pe ele, jena am 4 zile de cand am terminat antibioticul sunt disperata nu mai pot monentan dau cu albastru de metil in gat si cu spray hexoral dimineata e un calvar tusesc foarte tare din cauza gatului va rog am nevoie de un sfat de la ce dumnezeu tot reapare de si am luat atatea antibiotice se poate reface de la apa rece in spital analizele au iesit bine exudatul a iesit negativ dar asta pentru ca am avut 3 feluri de antibiotice luate.Astept un sfat multumesc.
3 comentarii
1
17-07-2016, ora 19:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerea in gat si inflamatia mucoaselor se accesntueaza de la tot ce este rece, acidulat, citric, acru..si de la refluxul gastr esofagian
acum pentru vindecarea completa etse nevoie de regim alimentar drastic, tratament corect gastric pentru hiperaciditate
consult ORL..si de hotarat problema daca amigdalele trebuei scoase clasic sau pot fi micsorate in volum cu radiofrecventa
0
10-04-2018, ora 23:14
doba anca
Nu este medic/terapeut
doba anca
Buna seara ! Va rog sa mi spuneti ce pot sa fac in cazul fetitei mele de 6 ani care face puroi in gat, streptococ in mod repetat cu toate ca are amigdalele micsorate. In mare parte toate antibioticele le a luat dupa antibiograma dar fara rezultat. Mi se recomanda scoaterea amigdalelor dar nu as vrea. Va multumesc frumos
0
11-04-2018, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. obligatoriu consult la gastrologie..si schimbarea regimului alimentar
posibil un reflux gastro-esofagian sa intretina inflamatia in gat
2. tratament local cu spreiuri si tratamente naturiste pentru imunitate cate 2 saptamai lunar 3 luni
3. daca in acest timp tot ramane purtatoare de streptococ... o sa faceti Operatia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: