infectie dentara si dureri groaznice, nu pot sa dorm si sa mananc

02-01-2014
maryuk
Nu este medic/terapeut
maryuk
Buna ziua! am o problema, acum 2 ani am fost la un dentist si mi-am reparat masele din partea dreapta de sus prin atasarea unor plombe, acum un an au inceput sa ma doara foarte tare, am f la un medic care mi-a zis ca am infectie si ca imi sunt rupte 2 radacini, am luat antibiotice si pt un timp nu am mai avut dureri, am plecat din tara si acuma de vreo 2 saptamani mi s-a umflat si am dureri groaznice nu pot sa dorm nu pot sa mananc, plus ca pe langa astea tot in partea dreapta jos am o masea cariata f tare si nu pot sa o ating deloc, am luat nurofen, ibuprofen, paduden, oxacilina de 500., am incercat si cu medicamente englezesti cum ar fi clove oil, sau unguent bonjela,.Nu mai stiu ce sa fac am dureri groaznice ma doare gatul si ochiul din partea dreapta.Va rog sa ma ajutati macar cu un sfat:(...VA MULTUMESC
7 comentarii
0
03-01-2014, ora 02:44
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cea mai buna solutie este sa va prezentati de urgenta la un medic stomatolog care va va spune tot ce aveti de facut. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
03-01-2014, ora 20:43
maryuk
Nu este medic/terapeut
maryuk
da dar sunt in Anglia si aici trebuie sa ma inregistrrez si pt ca sa ma inregistrez imi trebuie acte si eu nu am deocamdata, si aici e foarte skump.acuma am inceput sa iau din nou antibiotice dar de aici din anglia ca am f aseara de urgenta.dar nu mai stiu ce calmante sa iau...ce este mai puternic?
0
03-01-2014, ora 20:46
maryuk
Nu este medic/terapeut
maryuk
va multumesc mult ca mi-ati raspuns:)
0
12-02-2014, ora 22:26
vikyfg
Nu este medic/terapeut
vikyfg
buna seara am si eu o problema mi-am pus de doua luni o lucrare la dinti de sus metalo-ceramica si un dinte din fata e mai mic decat celalalt si gingiile se umfla destul de des apas pe ele si imi iese sange si ceva urat mirositor
crede ti ca e normal ce mi se intampla ?
multumesc
0
12-02-2014, ora 23:45
Irisha29
Nu este medic/terapeut
Irisha29
Buna seara. Acum o saptamana si ceva am avut un abces la dintele din fata ( incisiv daca nu ma insel). Am fost la stomatolog, m-a scos infectia, dupa care mi- a prescris sa iau vreo 5 zile antibiotic, cat sa-mi treaca inflamatie. Dupa 2 sedinte, mi-a curatatorie canalul, mi-a pus o plomba din aceea provizorie. La sfarsit mi-a scos nervul.:(Intrebarea mea este, chiar era necesar sa-mi scoata nervul?Desi imi scosese nervul, eu simteam fiecare miscare, fiecare ac. Nu se putea altfel? Acum se va decolora acest dinte.:(( Multumesc anticipat.
0
13-02-2014, ora 06:48
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Daca dinele avea abces, nervul lui deja murise si se gangrenase="se infectase".Din ce povestii, medicul a facut tratament de canal, curatand peretii canalului dintelui. Ce simteati dumneavoastra probabil ca era disconfortul tratamentului, trebuie curatat canalul cat mai bine, asa ca alta varianta de tratament nu exista... poate extractia. In timp dintele isi poate modifica culoarea, lucru pentru care exista "remedii'.
0
13-02-2014, ora 09:23
Irisha29
Nu este medic/terapeut
Irisha29
Care sunt aceste remedii? Va multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: