Infecție nedureroasa

03-07-2018
Anonim1990a
Nu este medic/terapeut
Anonim1990a
Bună ziua! Am o problema. Am o măsea distrusa, a fost mai demult plombata, plomba a căzut, s-au mai rupt și din pereți și trebuie extrasa, mi-au confirmat acest lucru mai mulți medici, însă din mai multe motive nu am mai reușit sa o extrag. De câteva zile am observat ca gingia e puțin umflata, nedureroasa, însă când apăs pe ea, la limita dintre măsea și gingie iese un fel de puroi. Menționez ca nu am nicio durere pulsatila, febra sau adenoaptii. Am mers și la stomatolog, am inceput sa iau antibiotic, Amoxicilina de 1g la 24 h, iar pe radiografie se vede coroana distrusa, iar între rădăcini exista o infectie, probabil determinata de resturi alimentare pătrunse. La vârful rădăcinilor nu este nimic. Întrebarea mea este, date fiind condițiile, as putea amâna extracția o săptămână jumătate? Este prima extracție, nu știu cum reacționează corpul meu iar săptămâna viitoare am 2 examene importante, din motivul acesta as vrea sa o amân cam 10 zile. Mulțumesc anticipat!
1 comentarii
1
04-07-2018, ora 08:50
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Puteti sa amanati extractia maxim 2 saptamani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •