Infectie gat - pt dnul dr Flueraru

14-12-2012
adi11cj
Nu este medic/terapeut
adi11cj
Buna ziua,

Dat fiind faptul ca m-am racit cu dureri de gat, etc m-am prezentat la medicul de familie care s-a uitat in gat, a zis 'vai ce urat arata' si mi-a dat antibiotic-CLARITROMICINA.Tabloul clinic e nas infundat, secretii galbene care tind spre clare acum, gatul nu ma mai doare decat fff putin, fara febra, fara stare proasta.Cu toate astea dr mi-a dat antibiotic.Eu, care nu sunt genul care sa ma repezesc la antibiotic m-am prezentat la un lab si am facut o hemoleucograma, o CRP, VSH, tocmai pt a confirma ca intradevar exista o infectie bacteriana si se impune antibiotic.
Valorile hemoleucogramei si ale VSH sunt in limite normale, proteina este marita usor.Are val 12 mg/l iar val de referinta a lab este 6.
Cu aprox 10 zile inainte de aceasta infectie am facut un exudat faringian care a iesit negativ.L-am facut pentru ca am reflux gastro-esofagian si erau momente in care atat laringele cat si faringele erau iritate posterior de la secretiile refulate.(asa mi-a spus la ORL), si am vrut sa vad exact daca e de la reflux sau exista vreun agent patogen.

In alta oridene de idei cu o luna si jumatate in urma tot pentru o raceala la gat m-am prezentat la un cabinet de ORL, unde doctorita s-a uitat in gat si a zis amigdalita pultacee, angina acuta eritematoasa, iar ca tratament mi-a dat penicilina injectabil.Mentionez ca nici at nu aveam febra iar starea generala era buna.Am facut asa dar acuma am primit din nou antibiotic.

Intrebarea ar fi: dat fiind tabloul clinic descris la inceput corelat cu rezultatul analizelor de lab, dvs credeti ca se impune antibiotic sau nu?N-as mai lua asa gratuit mai ales ca am si prb cu stomacul.Va multumesc.
2 comentarii
0
14-12-2012, ora 18:47
adi11cj
Nu este medic/terapeut
adi11cj
Si o alta intrebare:
Exista cazuri in care desi analizele ies ok, febra nu exista, sa fie prezenta o infectie bacteriana?Sau poti da antibiotic daca gatul arata intr-un fel in care tie ca dr nu-ti place, desi nu exista nimic care confirme o infectie bacteriana (prin nimic inteleg nu febra, nu analize proaste, nu etc.).

Pentru ca mi-e foarte greu sa inteleg de unde poate sa stie un medic de familie ca trebuie antibiotic doar pe baza unei vizionari a gatului.Mi se pare ca chiar si unii medici prescriu foarte usor antibiotice fara sa se asigure ca acest lucru e imperios necesar.
0
14-12-2012, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da... majoritate medicilor prescriu prea repede antibioticul.
nu.. cred ca piate fi o amigdalita pultacee... fara febra si dureri in gat
poate sa fie o amigdalita cronica cu cazeum.. care sa arate ca o amigdalita pultacee
un medic orl cu experienta... tre sa faca diferenta
posibil ca problemele gastrice sa afecteze si faringele si amigdalele
acele analuze favute... sunt un fel de bani aruncati in vant
corect este ca un medic care trebuie sa faca un diagnostic diferenciat... sa trimita la analuze.. pentru a fi sigur de diagnostic
nu are logica sa se faca analizile asa la gramada fara a sti ce cauti
cred ca o sa te pot ajuta mai concret daca faci cate pze cu faringee tau...unde sa se vada si amigdalele
atadezi pizele pe adrwsa mea personala pw hotmail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.