infectie la masea?

20-07-2013
Alina Saruleanu
Nu este medic/terapeut
Alina Saruleanu
Buna seara
Acum ceva vreme mi-a fost plombata o masea de jos, pentru ca era foarte cariata. Cu timpul, plomba s-a 'ciobit' putin intr-un colt si a ramas intr-o parte maseaua descoperita (simt gaura cand o ating). Nu am dat prea mare importanta acestui fapt pana cand, acum cateva zile, am observat ca imi curge putin sange din ea de fiecare data cand o ating. Este vorba de o infectie? mi-e frica sa nu inceapa sa ma doara sau ceva, mai ales ca in cateva zile trebuie sa plec intr-o excursie si nu vreau sa ma apuce vreo durere de masea fix pe la mare sau ceva..
planuiesc sa merg la stomatolog dupa aceasta excursie, deoarece nu am foarte multi bani in perioada asta, dar problema mea este ca nu stiu exact ce am si mi-e frica, ca nu o sa reziste foarte mult fara sa ma apuce durerile. As vrea sa o 'aman ' putin.
Ce parere aveti? Ce as putea avea? este vorba despre o infectie? trebuie plombata din nou, nu?
1 comentarii
0
20-07-2013, ora 13:45
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Alina, sunt multe variante de diagnostice pentru maseaua ta. Iti aduci aminte daca s-a facut tratament endodontic ( de canal )? Varianta cea mai buna este sa-ti faci o radiografie si sa mergi la dentist ( de fapt invers, du-te la dentist si iti va face acolo sau iti va spune exact ce dinte trebuie "pozat" ). Pentru tratamentul initial, nu as zice ca ai nevoie de "foarte multi bani". Sansa sa te doara sau nu in excurise, tine intr-un fel "noroc". Vacanta placuta si nu amana mult dintele- problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •