Infecție la rădăcina molarului

18-12-2018
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Buna seara am o radiografie facuta recent la unul din molari la care a mai ramas doar radacina. A fost infectata, am luat amoxacilina de 500 mg, insa problema pare sa persiste. As dori sa stiu daca se poate extrage molarul sau e necesar un alt tratament cu antobiotic inaintea acestei proceduri. Am radiografia pt o exprimare mai completa. Multumesc anticipat!
5 comentarii
0
18-12-2018, ora 23:25
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
https://imgur.com/a/NCWMA94
Aceasta este radiografia
Problema este la cele doua masele care sunt rupte.
0
23-12-2018, ora 21:56
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
Poate fi extrasa si fara antibiotic.
Extractie, sutura si va fi ok.
0
26-12-2018, ora 00:37
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
https://imgur.com/a/yahEulb
Uitati, aceasta este radiografia dupa extractie. Problema este ca a ramas acolo o parte din radacina care are un pic de infectie. Mi s-au dat 5 zile de ampicilina 500 mg +metronidazol 250mg la 8 ore. Am tinut tratamentul. Chirurgul vine din concediu abia pe 14 ianuarie, si nu cunosc pe nimeni altcineva care ar putea sa extraga acea radacina
Problema este ca ea comunica cu sinusul..si are si un pic de infectie. Crede-ti ca s-ar putea extinde acea infectie pana pe 14 ianuarie sau extractia acelei radacini ar ridica o problemă avand in vedere ca comunica cu sinusul? Va multumesc pentru raspuns !
0
26-12-2018, ora 08:16
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
Daca nu doare nimic - asteptati pana pe 14. Daca doare - mergeti la un medic sa extraga restul.
0
20-05-2020, ora 22:46
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Bunaseara, imi spuneti va rog cate radiografii retroalveolare sunt permise intr-o zi? Am facut astazi 3 radiografii retroalvelare pt un tratament de canal. Prima inainte si urmatoarea dupa efectuarea tratamentului, dar nu a iesit bine si a mai trebuit inca una! Mie teama sa nu ma fi radiat prea mult 3 radiografii una dupa alta ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul