Infectie masea si alaptarea

17-03-2014
milena91
Nu este medic/terapeut
milena91
Buna ziua..am si eu o problema cu o infectie la masea, mi sa umflat si ma doare foarte tare, insa mi s-a zis ca nu pot lua antibiotic deoarece am un baiat de 6 luni pe care il alaptez.CINE MA POATE AJUTA CU UN SFAT SAU CE POT LUA, MENTIONEZ CA IAU PARACETAMOL DE 4 ZILE INSA NICI O SCHIMBARE
7 comentarii
0
17-03-2014, ora 17:28
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
O varianta ar fi sa intrerupeti alaptarea cateva zile pana tratati corespunzator infectia dentara, timp in care folositi o pompa de san pentru a evacua laptele si intretine lactatia; in aceasta perioada, pentru bebelus folositi o formula de lapte din comert, cereti sfatul medicului de familie in acest sens.
Medicii dvs. (stomatolog, de familie) va vor lamuri cand puteti incepe din nou alaptarea la san.
0
17-03-2014, ora 18:16
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Milena vezi ca paracetamolul se transmite prin lapte copilului ai mare grija.
si eu am avut infectie la masea dar aveam si lucrare si sa rezolvat foarte usor cu o simpla taietura dar la mine infectia a fost deoarece aveam pivot si nam voia sa consum alimente fierbinti sau foarte reci si eu am mancat fierbinte si asta era acum vreo 7 ani si de atunci nam mai avut nici o astfel de problema acolo.
Intra si tu pe net suna la un cabinet stomatologic si intreaba ce poti face sau ce iti recomanda, daca doresti iti pot recomanda un dentist bun in bucuresti si ieftin eu miam facut lucrarea la el cam 15 dinti si masele cu pivoti si dinti pusi si coronite acum vre-o 3 ani si sunt foarte multumit si de calitate si de pret.
0
17-03-2014, ora 18:16
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Ce antibiotic luati? Pentru ca nu toate contraindica alaptarea, de fapt mult mult mai putine decat se crede in mod constant. uitati-va pe site uri resurse pentru profesionisti gen toxnet la sectiunea lactation si sunt mai multe site uri de acest gen. Pentru a va lamuri ca de fapt mult prea putine medicamente contraindica cu adevarat alaptatul pentru ca trec mult mai putin in lapte de cum se credea pe vremuri. Daca e copilul alaptat exclusiv eu una nu as recomanda introducerea alimentatiei artificiale pe aceasta perioada ci mai degraba documentarea legat de antibioticul respectiv. Plus ca nu exista doar un antibiotic pe lume, e posibil sa puteti cere medicului stomatolog sa aleaga altceva in loc.
Prea rapid se recomanda intreruperea alaptatului dar nu e nevoie de fapt de acest lucru de fiecare data. Dar pentru cineva din afara pare usor de zis... cand putina documentare ar rezolva problema...
0
17-03-2014, ora 18:26
milena91
Nu este medic/terapeut
milena91
multumesc tuturor
0
17-03-2014, ora 18:28
milena91
Nu este medic/terapeut
milena91
Am vorbit si cu doctorul de familie si mia zis sa iau augmentin timp de 5 zile cate jumatate de pastila la 12 ore
0
17-03-2014, ora 22:01
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Milena, mergi la un drenaj dentar la un cabinet, te ajuta mult mai mult!
0
18-03-2014, ora 09:16
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Augmentin este in regula, nu e problema, poate fi luat in timpul alaptarii fara probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Medicamentele și alăptarea
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •