Infectie urinara cu enterococcus faecalis | Forumul Medical ROmedic

Infectie urinara cu enterococcus faecalis

22-06-2018
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
De 7 luni ma chinui cu infectie urinara cu enterococcus faecalis, am luat antibiotice dupa antibiograma, chiar acum sunt in a opta zi de amoxiplus+gentamicina. In primele zile m-am simtit mai bine, dar acum simptomele au revenit in forta desi sunt sub tratament. La fel am patit si cu ciprofloxacin, in a patra zi de tratament au revenit simptomele( dureri e vezica, greata, urina tulbure). Analizele de sange sunt bune, nu am nimic la vezica, am facut CT, nici peretii ingrosati.

Antibiograma, sensibil la nitrofurantoia, penicilina, amoxicilina+acid clavulanic, ampicilina +sulbactam, gentamicina, ciprofloxacin, levofloxacin, linezolid, vancomicina, tigeciclina.

Am facut si vaccinul STROVAC procurat din Germania. Nimic nu functioneaza.
102 comentarii 12 3 4 ÃŽnainte ›
0
25-06-2018, ora 07:38
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Am trecut pe nitrofurantoin de doua zile, sper sa functioneze.
0
02-07-2018, ora 21:33
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Buna! Si mie mi s-a gasit acest microb in uretra.Nu stiu ce sa mai fac, nu imi trece cu absolut nimic si am aceasta problema de vreo 6 ani.Am si infectii vaginale recurente dar acestea trec cu tratament.Insa, nu mai pot suporta usturimea dupa ce urinez.:( Te rog daca acest medicament"nitrofurantoin"da rezultate sa imi spui si mie.Multumesc, sunt deja disperata.Nu mai pot:(
0
03-07-2018, ora 15:16
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
A functionat fix doua zile, pe urma au revenit simptomele, am fost la urolog si mi- a dat un nou tratament. Mi-a explicat ca antibioticul trebuie ajutat, urina acidifiata si antiinflamator. Mi-a dat levofloxacina 500 mg 10 zile, una pe zi sau macar 7 daca il suport greu, uro-care 3 luni, unul dimineata unul seara, struviren trei luni, unul dim unul seara, indometacin 30 supozitoare, unul pe zi 6 zile pe urma unul la doua, trei zile. Dupa levofloxacina, ciprinol de 250 mg, unul la doua, trei zile seara, 30 de pastile. Sa speram ca functioneaza... Mi-a spus sa ma spal odata pe zi cu sapun sau gel de bebelusi. In rest daca simt nevoia doar cu apa. Sunt deja in a sasea zi de levofloxacina, resimt efectele adverse, ameteli, dureri in piept, dureri musculare...dar suportabile, suport orice numai sa scap odata...si ovule mastrel unul pe zi 6 zile, pe urma unul la doua trei zile, doua cutii.
0
03-07-2018, ora 15:19
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Din vagin am scapat de el cu cervugid ovule.
0
04-07-2018, ora 13:13
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Toate aceste medicamente intr o zi? Pentru mine cred ca sunt foarte multe deoarece infectia care o am este de multi anii.Sunt si slabita, organismul meu nu mai suporta antibioticul.:( Daca nu functioneaza, poti cumpara URIVAC doar prin comanda.Este si el special facut pt eliminarea acestei bacterii.Exista doar la farmaciile din Bistrita.Si mie mi l-a dat tot pentru 3 luni(10 pe luna) dar la mine, nu sunt ameliorari.
0
04-07-2018, ora 20:13
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
L-am folosit deja, nu m-a ajutat cu nimic. Ma simt bine acum, nu mai am niciun simptom. E bun levofloxacin. Stiu cum e..eu iau antibiotic de asta toamna intr-una. Respect tratamentul, oricum nu am de ales... Este o bacterie tare greu de invins, e nevoie de un tratament pe termen lung. Si eu sunt slabita, am ajuns "pielea si osul" dar asta e... Iau in fiecare seara si omeprazol, doua odata. Asa suport antibioticul.
0
06-07-2018, ora 12:37
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Si eu am luat dar la mine e rezistent la levlofloxacin.Nu stiu ce sa mai zic, si doctorii sunt putin asa neinteresati pt ca am zis mereu ce probleme am si de cati anii si imi spun mereu ca o sa treaca cu antibiotic.Eu nu ma simt bine, am fost iar si acum mi a dat augumentin.Fac spalaturi externe cu ceai de galbenele si bicarbonat, ma simt cat de cat dupa el.Nu mai simt usturimea asa de tare.
0
07-07-2018, ora 19:39
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Azi am luat ultima pastila de levofloxacin, eu nu am usturimi, am dureri la vezica. Sa vad zilele urmatoare cum ma simt. Augmentin am luat de doua ori cate 10 zile, nu m a ajutat deloc... M-am simtit cel mai bine dupa amoxicilina + sulbactan dar a recidivat dupa doua saptamani... Vai de noi. Nu cred ca mai scapam de el. Eu continui cu ce mi a mai dat. Te tin la curent..
0
07-07-2018, ora 20:16
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Incearca sa iei augmentinul cu struviren, poate tecajuta de data asta.
0
09-07-2018, ora 10:03
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Nu si-a facut efectul levofloxacina, ca si celelalte a fost bine la inceputul tratamentului pe urma au revenit simptomele. Continui cu ciprinolul desi am mai luat fara succes. Nu stiu ce sa mai fac... O sa merg iar la urolog. Ce cosmar...chiar nu e nimeni care a scapat de acest enterococ?
0
10-07-2018, ora 03:11
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Augumentinul din spusele urologului este amoxicilina+sulbactan.Nu o sa mai merg pt ca sunt satula.Acum am niste usturimi groaznice, nu mai suport.O sa incerc sa beau zilnic cate o cana de ceai de merisor si la 2 zile ceai+o jumatate de lingura bicarbonat.O sa incerc asa, m am saturat de medicamente si de acesti medici care in afara de a spune"reveniti daca nu va trece nici cu acest antibiotic".Tine ma la curent te rog.:(
0
10-07-2018, ora 03:23
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Nu pot sa cred ca nu putem scapa de acest spurcat microb.Deja pe mine ma afecteaza psihic.Nu mai am chef de nimic, usturimi groaznice in fiecare zi de 6 ani.Si de 6 ani merg la medici care stiu sa spuna doar antibiotic.Unul nu am auzit sa spuna ca am nevoie poate de injectii sau de o internare.Nu stiu ce sa mai zic, am intrebat de atatea ori si nimeni nimic.Imi spun doar ca e rezistent.
0
10-07-2018, ora 03:24
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Cred ca un tratament si un medic homeopat ar fi mult mai bun.
0
12-07-2018, ora 10:06
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Injectii am facut dar fara rezultat..sunt cateva antibiotice mai puternice, perfuzabile, trebuie sa te internezi, imipenem cilastadin, vancomicina. Astazi ma simt si eu cam rau, mi_e greata. Ai grija cu bicarbonatul de sodiu, nu stiu daca este bun. Pentru enterococul asta urina trebuie sa fie acida, Bicarbonatul de sodiu o face alcalina. Mi_am cumparat si niste probiotice, Zirfos. Incep sa iau de azi, regleaza flora intestinala, poate ajuta, de acolo ni se trag toate. Incearca pentru usturimi Utiproplus. Doua pe zi 5 zile. Mai scrie_mi, spune-mi cum mai esti.
0
12-07-2018, ora 10:57
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Mai poti incerca sanohelp, biomicin, si ulei de cimbru. Toate odata... Bai de sezut cu coada soricelului.
0
12-07-2018, ora 16:02
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Da, o sa iti scriu.Daca beau multa apa nu mai simt usturimea dar merg din 20 min in 20 min la toaleta si e groaznic.Pe mine nu ma doare nimic, atat ca e senzatia de usturime si e greu de suportat mai ales la servici si pe caldurile astea.Inainte de ciclul menstrual ma simt mai rau ca de obicei si ma ustura mai tare.E ca si o rana deschisa in uretra.Eu am avut pielonefrita, 2 crize la rinichi si poate de acolo mi se trag toate.
0
12-07-2018, ora 16:06
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Daca beau bicarbonat nu mai simt usturimea.Nu stiu cat e de bun dar la cat sunt de disperata, incerc orice.
0
13-07-2018, ora 08:42
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Mie imi fac foarte rau tampoanele. In general recidiveaza dupa menstruatie. Si tot timpul menstruatiei simt disconfort, usturime. Ultima data am folosit doar vata si a fost fff bine. Nu mai folosesc nici tampoane zilnice. Un pic de vata si este super. Incearca si tu. Poate te ajuta. Tampoanele au tot felul de substante iritante. Incearca struviren, este si pentru calculi infectiosi, pietricele la rinichi care mentin infectia.
0
15-07-2018, ora 10:13
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Imi e frica sa nu ma patez doar cu vata, am menstruatie abundenta mereu.Nu folosesc ob-uri doar absorbante.Am plecat din tara, o sa imi aduca cineva struviren sa il incerc.O sa fac o conbinatie, poate asa reusesc.Augumentin+uriprev plicuri+urivac+uractiv forte+spalaturi cu ceai de galbenele si acest struviren.
0
17-07-2018, ora 01:30
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Combinatie*
0
17-07-2018, ora 21:33
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Eu am ajuns in spital, aveam dureri cumplite, sunt internata. Astept rezultatul la analize, mi a facut ciprinol perfuzabil si mi-e bine momentan.
0
19-07-2018, ora 18:02
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Un medic stomatolog imi sugera sa incerc acupunctura cu ozon, zice ca ozonul omoara toate bacteriile. Doamne, ajung la nebuni din cauza infectiei. M-am saturat.. Chiar nu e nimeni care s-a vindecat de acest enterococ? Nu ne raspunde si noua cineva?
0
20-07-2018, ora 11:33
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Dupa atatea luni de chin, mi-au descoperit in urina klesbiella. Toate antibioticele luate pana acum nu au fost bune, bacteria este rezistenta la ele. Tot la spital au descoperit.am fost la atatea laboratoare private degeaba...toate imi aratau enterococcus faecalis. De azi incep tratamentul corect, Doamne ajuta!! Sunt la Ploiesti la spitalul Boldescu, sectia urologie.
0
20-07-2018, ora 11:49
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Ma bucur pt tine, DOAMNE AJUTA sa scapi de asta.Eu sunt plecata acum, nu mai am unde sa merg(nu am asigurare, nu stiu limba germana si este foarte scump deocamdata nu imi permit)...ma simt tot mai rau mai ales noaptea.Ma dor mai nou ovarele si spatele...Imi vine sa plang noaptea, nu pot dormi.
0
20-07-2018, ora 19:57
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Meropenem se numeste antibioticul care mi-l face. Este injectabil, pe urma a zis ca o sa continui cu nitrofurantoin. Este foarte periculos sa stai asa, peobabil a urcat infectia la rinichi. Cred ca te dor caile urinare, nu ovarele.Ar trebui sa mergi la urgente la un spital chiar daca nu ai asigurare, acolo te primesc. Nu mai astepta...Daca trece in sange infectia? Mergi cat mai repede!!!
0
26-07-2018, ora 07:10
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Ma gandesc ca de atat timp am deja infectia si in sange.va trebui din pacate sa astept pana o sa merg acasa in octombrie, am asteptat atat nu cred ca o sa se intample ceva daca nai stau putin.O sa fac si eu si logodnicul meu analize poate eu ma tratez dar recidiveaza din cauza lui.Cum te mai simti? De data asta este ok?
0
26-07-2018, ora 11:21
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Sunt tot in spital, e ultima zi de antibiotic. Abia de vreo 3 zile ma simt bine. Ai grija, m-am ingrozit de ce a patit o colega de salon, facuse puroi la rinichi, au operat-o, 5 ore s-au chinuit sa o salveze, iesise puroiul in corp. Sper sa fiu bine de data asta. Sa nu mai recidiveze. Te tin la curent, sanatate!!!
1
27-07-2018, ora 14:14
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Vaiii, nu pot sa cred.Si eu am avut pielonefrita...nu stiu ce sa mai zic..Da, tine-ma la curent!
0
31-07-2018, ora 09:42
Orhide
Nu este medic/terapeut
Orhide
Buna! Ma confrunt si eu cu aceasta problema. Am făcut tratamente cu antibiotic, dar nu au avut efect. Acum folosesc Urinar forte, antibiotic natural din laptisor de matca si propolis, beau apa alcalina cu ph 9, 4. Pot sa spun ca am 2sapt. si ma simt bine. Sper sa ajute.
0
02-08-2018, ora 19:19
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Buna, cu ce bacterie ai infectie? E un cosmar klebsiella care o am eu. Acum fac colistin injectabil, nu reusesc sa scapp de ea..
Adaugă un comentariu / răspuns
102 comentarii 12 3 4 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.