Infectie urinara cu Proteus mirabilis

02-02-2017
alinaalexandru
Nu este medic/terapeut
alinaalexandru
Buna ziua,

In urma unor dureri de rinichi (cei drept, ma doare cam de ceva vreme-luni de zile), am facut un sumar de urina si o urocultura, la care a iesit ca am infectie cu Proteus mirabilis - peste 100.000 de germeni/ml urina. Am primit tratament cu Ciprofloxacin la 12 ore timp de 10 zile. As dori sa stiu de la ce se face infectia asta si daca se poate trata, in sensul sa scapi definitiv de dansa. Banuiesc ca am si ceva pietricele la rinichi, m-am programat la un ecograf abdominal general sa stiu sigur.
Mi-a mai iesit si urmatoarele>

Leucocite - Frecvente libere si grupate
Hematii - Rare
Flora microbiana - Prezenta
Celule epiteliale - Prezente
-Fosfati amoniaco-magnezieni - Prezenti

Astept un raspuns
Va multumesc frumos!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un simplu simplu obicei ar putea ajuta la evitarea infecțiilor urinare
  • Antibioticele are putea fi soluția pentru ameliorarea durerilor cronice ale vezicii urinare (Studiu)
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecțiilor urinare la femei?
  • Semne și simptome de infecție urinară pe care trebuie să le recunoști
  • De ce fac atât de des infecții urinare?
  • Este sucul de merișoare eficient în infecțiile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecțiile urinare
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.