infectie urinara - tratament

27-02-2007
ingrid_lavi
Nu este medic/terapeut
ingrid_lavi
care sunt simptomele infectiei urinare? o infectie se poate trata cu un tratament de antibiotice tari? cum es manifesta boala? eu simt o usturime si imi simt trompele un pic ma dor si nu sunt in perioada (pre)ciclului! am avut si o infectie in gat!oare am infectie urinara?
5 comentarii
0
28-02-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Infecţia urinară se manifestă, de regulă, prin urinări frecvente, dureri sau ustorimi la urinat, modificări ale culorii şi limpezimii urinii. Sunt posibile şi semne generale: transpiraţii, febră, frison (mai ales frison).
2. Da, infecţiile urinare se pot trata prin antibiotice "tari". Acest lucru este foarte indicat in special cand infecţia a fost luată din spital.
3. Este posibil să aveţi infecţie urinară; există şi alte posibilităţi. Diagnosticul necesită un consult medical şi, adeseori, analize de laborator.
0
29-05-2007, ora 00:00
arsenalx2003
Nu este medic/terapeut
arsenalx2003
infectia urinara se paote trata.. nu este atat de grav si poate sa treaca in cateva zile.. incearca un tratament cu ''biseptrim'' si eu cred ca o sa dea rezultate..
0
02-04-2008, ora 00:00
crina30
Nu este medic/terapeut
crina30
am dureri mari lombare dar si in zona pelvina si la ultima menstruatie am avut dureri mari si urinez destul de des dar nu ma ustura trebuie sa precizez ca mi-am facut urocultura si a iesit steril.dar luasem inainte antibiotic ce trebuie sa fac?multumesc mult.
0
26-04-2008, ora 00:00
l_maryy
Nu este medic/terapeut
l_maryy
DE 2 ZILE AM DURERI DE SPATE SI MA DOARE UN OVAR FOARTE RAU SI MA USTURA JOS SI MA DOARE FOARTE RAU SI NU STIU CE SA FAC SAU CE TRATAMENT SA IAU OARE SA FIE VREUN CHIST SAU O INFECTIE URINARA DATIMI UN SFAT CE SA FAC VA MULTUMESC
0
13-07-2010, ora 15:46
Valll
Nu este medic/terapeut
Valll
Sanatate, Doamne ajuta! Tatal meu sufera de Alzheimer si implicit de incontinenta urinara care induce infectie urinara.A facut mai multe tratamente cu succes dar, aceasta recidiveaza.Un domn doctor ne-a sfatuit ca dupa tratmentul de 10 zile cu antibioticele la care virusul e sensibil, sa continuam tratamentul cu cate o caps de antib(seara) inca 2-3luni.Intrebarea mea este: Varianta aceasta nu este periculoasa pt ficat si astfel evitam infectia urinara dar complicam situatia ?
Daca poate sa ne ajute cineva. multumim mult si anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecțiilor urinare la femei?
  • Semne și simptome de infecție urinară pe care trebuie să le recunoști
  • De ce fac atât de des infecții urinare?
  • Este sucul de merișoare eficient în infecțiile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecțiile urinare
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.