Infectii recurente de 4 ani, ajutor

18-02-2019
alexandramar
Nu este medic/terapeut
alexandramar
Va rog respectuos sa mi interpretati analizele mele medicale de urina. Mentionez ca in momentul prelevarii aveam dureri crunte (tot timpul, nu puteam sta nici in picioare, nici in sezut) in zona vezicii, usturimi si durere puternica la urinare, senzatie de urinat incomplet si dureri de spate puternice. Vreau sa mai mentionez ca de 4 ani ma lupt cu infectii urinare recurente, la inceput fiind destul de rare, dar pe parcusul anilor acestea au ajuns sa apara in fiecare luna. De fiecare data la examenul de urina a iesit E-coli, am primit tratament cu antiobiotice din clasa floroquinolonelor precum ciprofloxacina, levofloxacina, moxifloxacina, etc. Am ajuns la urgente din cauza durerilor a suta oara insa la ecografie mi s-a spus ca rinichiul stang ar fi hipercogen. Am incercat sa fac si investigatii mai amanuntite acum un an, insa fara succes, medicul urolog spunanad ca nu stie ce imi cauzeaza infectiile. Proba a carei rezultat il vedeti mai jos a fost prelevata in timpul unui astfel de episod (lunar de altfel) si totusi nu a mai iesit E-coli insa simptomele erau aceleasi, poate chiar mai puternice.
Sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac, la urgente mi s-a spus in ziua in care am ajuns, adica cu o zi inainte sa duc aceasta proba la cantacuzino la analize ca " se vede o infectie la rezultatul de la sange".
Va rog sa ma ajutati de 4 ani ma lupt cu problema asta, iar acum episoadele apar luna de luna si nu stiu ce sa mai fac..
Culoare galben-citrin
Aspect clara
Densitate 1010
pH 5.5
Proteine absente
Glucoza normal
Corpi cetonici absenti
Urobilinogen normal
Bilirubina absenta
Nitriti Absenti
Hematii +
Leucocite +
Sediment:
Hematii Foarte rare(1-2/camp)
Leucocite Foarte rare(1-2/camp)
Celule epiteliale plate Relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde mici Absente
Flora microbiana Nedecelabila
Cilindri hialini absenti
Mucus Absent
Saruri absente


Urocultura
< 1000 UFC/mL
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.