Infecții urinare recurente

30-04-2021
Gizel
Nu este medic/terapeut
Gizel
Bună
De 6 ani mă confrunt cu infecții urinare. Apar câteva episoade urate cu dureri foarte mari în urma carora iau tratament cu antibiotice. Sunt ok dupa, dar din când în când am disconfort. In special când e vezica goala (noaptea)
Tocmai mi-am făcut analiza urinei cu antibiograma pt că am urmat un tratament dar nu sunt tocmai ok.
Din această antibiograma, din 10 antibiotice, la 6 bacteria ecoli e rezistenta

Are cineva vreun sfat pt mine? Într-o zi probabil bacteria va fi rezistenta la toate și atunci ce voi face? Nu mai scap de aceasta e coli cu atâtea tratamente
Help!!!
5 comentarii
1
05-05-2021, ora 09:47
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Vă recomand să consultați un urolog. Nu faceți tratamente altfel.

dr Petre Mureșan
0
05-05-2021, ora 22:11
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
precizeaza te rog sexul tau... e important pr ca daca esti femeie sursa de microbi poate fi partenerul
0
06-05-2021, ora 07:30
Gizel
Nu este medic/terapeut
Gizel
Pt drweather

Sunt femeie, 26 de ani
E-coli se poate transmite sexual?!
Infecțiile urinare au inceput inca de când făceam protejat 100%...
Mi-am făcut analiza glicemiei, venos
Mă aflu în prediabet. Am citit pe net că infecțiile urinare sunt in strânsă legătură cu diabetul. De acolo am dedus eu și apariția candidozelor.
O să încep un tratament naturist și voi avea grija la alimentatie, sa vad daca se schimba ceva
Dar precizez că mama mea e la fel. De peste 10 ani se confruntă cu aceasta problema deși a fost la mulți urologi și a făcut tot felul de investigații și tratamente fiind internata și în spital.
0
06-05-2021, ora 10:47
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
În cazul infecțiilor care nu trec, trebuie neapărat fortificat sistemul imunitar. Altfel nu se pot obține rezultate.

dr Petre Mureșan
0
06-05-2021, ora 11:17
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Da, diabetul e factor favorizant... nu se transmite sexual dar în anumite împrejurări de pilda te ștergi la fund spre anterior, coli poate ajunge de la orificiul anul în vecinătatea vulvei de unde pot fi împinși spre interior
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce infecțiile urinare inițiale cresc riscul pentru infecții ulterioare?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.