Inflamarea glandelor salivare

21-03-2019
an|a
Nu este medic/terapeut
an|a
Am de 1 luna o glanda salivara inflamata. Este ca o basica. Am fost la doctor si mi-a dat augmentin timp de 6 zile, si nu a trecut. Am luat antiinflamator si apa de gura cu antiinflamator. Tot nu a trecut. Am luat un gel de la farmacie si degeaba. Din greseala am spart-o, si nu am mai fumat 2 zile, am observat ca era umflat locul ca o galma dar nu a mai aparut basica aceea. A 3 a zi dimineata am fumat o tigara si pana la ora 12 iar a aparut basica. Am fost la alt dentist si a zis ca nu are ce sa imi faca. Ca doar sa imi faca o radiografie sa nu fie infectie la dinte, dar e putin probabil pt ca e prea departe de gingie si mi-a dat pastile de cortizon. Deja nu mai pot, sunt in Italia si nu stiu ce sa mai fac. Nu ma doare, nu ma frige nu nimic. Gelul care l-am folosit se numeste curasept, cortizonul se numeste Bentelan 0, 5mg.apa de gura doar de la farmacie folosesc. rog din suflet un doctor sa imi spuna ce sa fac. Glanda este pe partea stanga (partea mea) sub marginea limbii, exact dupa canin si prima masea dar nu pe gingie. Daca puteam pune o poza era mult mai bine
3 comentarii
0
21-03-2019, ora 16:50
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua
Este posibil sa aveti litiaza salivara adica o piatra s-a format in interiorul glandei. Se acutizeaza cand mancati. Trebuie sa va vada un chirurg.
0
21-03-2019, ora 23:25
an|a
Nu este medic/terapeut
an|a
Am citit despre asta pe internet. Aici am fost la un chirurg maxilo facial si a spus ca nu a auzit de asa ceva si ca e o mare prostie. Si mi-a dat pastile de cortizon. Daca las glanda asa pana in august cand pot venii in Romania, patesc ceva? Sau se poate agrava? Va multumesc
0
22-03-2019, ora 09:14
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Daca apar dureri foarte mari s-ar putea sa nu mai rezistati pana in august.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul