Inflamatia gatului puternic

10-03-2014
kayba
Nu este medic/terapeut
kayba
Buna ziua, as vrea sa aflut unele chestii in legatura cu starea prin care trec eu acum. Pe mine ma doare gatul de 4-5 zile abia pot manca de umflat ce e am luat tantum verde recomandat de toti medicii din Romania dar nimic si acum am ajuns la Antibiotice Ospamox. Pe langa faptul ca ma doare gatul ochiul stang a incepu sa lacrimeze sa ma doara si sa curga o substanta destul de albicioasa. Dimineata ma trezeam cu ochiul lipit, in 2-3 zile mi a trezut acum 20 min am observat ca patesc aceeasi chestie la ochiul drept, daca il ating ma doare secreta o chestie albicioasa la fiecare 2 min maxim. Are vreo legatura inflamatia amigdalelor cu ochii? Ce pot face sa imi treaca?Sunt simptomele unel boli?
1 comentarii
0
10-03-2014, ora 12:39
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Conjunctivita se asociaza frecvent cu o IACRS ( infectie acuta a cailor respiratorii superioare ). Ar fi bine sa mergi si la un consult oftalmologic pentru tratament adecvat al conjuntivitei si la un medic ORL-ist. Iti mai pot sugera o igiena locala riguroasa dimineata si seara cu un sampon pentru bebelusi' No tears', colir Aziter( este sub forma de unidoze, fara conservant, dupa ce s-a deschis unidoza, este valabila 24 ore) - 1 picatura de 3 ori pe zi, in amandoi ochii, 5 zile, iar seara, dupa igiena locala a ochilor, Fucithalmic gel- 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, amandoi ochii, 7 zile.In plus, iti recomand si Apis 9CH- 3 granule de 3 ori pe zi, 14 zile, sublingual, cu 30 minute inainte de masa, direct din tub, granulele nu se ating. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.