inflamatie si durere dupa extragere

06-09-2008
anka85
Nu este medic/terapeut
anka85
Buna
Am avut acum 2 zile o extractie destul de complicata(a durat cam 30 min), mi-au fost prescrise antibiotice, vitamina C, am terminat tratamentul, dar inca am dureri mari, s-a inflamat si observ ca in jurul ochiului incepe sa se invineteasca.Extractia a fost in partea superioara.Problema mea este ca nu ma aflu in tara, sunt in Macao unde limba oficiala e chineza si in consecinta nu ma prea pot intelegii cu medicii stomatologi.Ce ar trebui sa fac?E normal ce se intampla?
Va multumesc mult!
5 comentarii
0
08-09-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
S-ar putea sa se fi facut un hematom.deci..comprese reci, NU gheata.repet...s-ar putea.
0
08-09-2008, ora 00:00
anka85
Nu este medic/terapeut
anka85
va multumesc mult!
0
16-09-2008, ora 00:00
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Eu cred ca este putin cam greu de pus un diagnostic. Sunt cam putine date. S-a inflamat imediat dupa interventie sau la cateva zile? Ati luat si ceva antiinflamatoare? Daca nu incercati cu Aulin (este si un foarte bun calmant). Mai puteti lua si Ibuprofen, Panadol etc. Extractia a fost facuta in tara si apoi ati plecat? Asa s-ar putea explica. Dupa anumite tratamente stomatologice nu este recomandat sa calatoriti cu avionul.
0
13-03-2011, ora 19:57
adika19_90
Nu este medic/terapeut
adika19_90
Buna ziua ! Am 28 de ani si in urma cu o saptamana am mers la stomatologie iar acolo domnul doctor a hotarat k 2 dintre maselele de pe partea dreapta sus trebuie extrase, chiar in ziua respectiva le-a extras urmand k la 2 zile sa merg la consultatie (locul respectiv s-a inflamat si doare f puternic iar dl doctor mi-a sugerat sa iau ketonal) tot in ziua consultatiei mi-a facut detartrajul.Vazand k nu imi cedeaza durerea la 5 zile de la extractie am inceput sa iau amoxicilina insa nu se vad rezultatele, continuand sa am aceleasi dureri, ce-mi sugerati?Va multumesc anticipat
0
14-03-2011, ora 09:53
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Mergeti din nou la doctor, s-ar putea sa fi facut o alveolita (inflamatia locului din care a fost extrasa maseaua) caz in care trebuie facut si tratament local pe langa cel antibiotic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •