Ingrijorare vs preventie

24-02-2020
rusoaica13
Nu este medic/terapeut
rusoaica13
Cu aproape o luna in urma, am avut o pneumopatie(cu alti 2 ani in urma o pneumopatie interstitiala). Am luat medicamentele prescrise de medicul de familie- antibiotic, probiotic, antiinflamator si vitamina C. Dupa terminarea tratamentului prescris, conform celor spuse de medicul de familie, m-am intors la cabinet. Acesta, medicul, m-a ascultat din nou cu stetoscopul si mi-a zis ca e bine, dar sa mai iau inca patru tablete de Zinnat. Zis si facut. Eu aveam oarece suspiciuni, drept pentru care i-am zis sa-mi dea trimitere catre un pneumolog, ca sa fiu sigura ca e bine, insa mi s-a spus ca nu este cazul, altfel ar fi facut-o fara sa-i sugerez eu! Acest lucru nu avea decat sa ma bucure, dar suspiciunea nu mi-a alungat-o, din pacate. De atunci si pana acum, simt un fel de junghi in omoplatul drept, ca sa zic asa, transpiratii nocturne, uneori, pe piept, la ceafa, frunte, incheieturile mainilor, poate uneori si dorsal-sacral, palpitatii, prurit-si asta mai ales cand m-am pus deja la somn. Medicul insa mi-a dat o trimitere catre ORL, caci ii spusesem ca nu pot avea o deglutie completa, avand si niste secretii ramase pesemne din cauza afectiunii mai sus-numite. Doctorul de la ORL mi-a zis ca in afara de o mica deviatie de sept, care nu incurca la respiratie, nu am altceva. Din ceea ce i-am explicat si lui, asa cum am scris simptomele si mai sus, mi-a dat trimitere la Endocrinologie. Iar medicul de acolo m-a intrebat una-alta, apoi cu ajutorul ecografului, mi-a zis ca am o tiroidie autoimuna, nimic alarmant, spunea, si mi-a dat sa fac un set de analize, nu neaparat cele care se dau in mod normal pentru tiroida, ci as zice aproape generale, iar una pentru anticorpi, dar care mi-a zis ca este optionala. Pe data de 6martie, sunt programata la analizele pentru sange. Mentionez ca am 58 de ani, 1, 68 inaltime, si 64Kg, pe cantar, doctora a zis minus 2kg hainele, iar altii minus 2kg lichidele retinute in corp, asadar, 62 ori 60 kg, oricum ar fi tot m-am ingrasat dupa menopauza. Nu am boli cronice, nu iau medicamente decat prescrise de medic, deci la nevoie, si slava lui Dumnezeu, nu am prea avut nevoie, dar, recunosc, am mai luat dupa ureche, daca-mi permiteti aceasta exprimare, unele suplimente alimentare, dar ceea ce iau mai des este orz verde si uneori colon help. Am o singura interventie chirurgicala, la amigdale, erau criptice, iar medicul mi-a sugerat sa ma operez spre binele meu, pentru a nu afecta mai tarziu intregul organism, desi nu era ferm convins ca nu era intr-un fel sau altul afectat de infectia data de ele-acest eveniment se intampla prin anii '90. Cu nadejdea ca voi primi un raspuns avizat, asadar folositor si incurajator, sa auzim numai de bine, pe curand, cu voia lui Dumnezeu.
3 comentarii
0
07-03-2020, ora 14:26
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Vă recomand să mergeți la pneumologie pentru radiografie toracică, consult de specialitate și eventual și o spirometrie. Dacă va fi cazul ulterior se poate face și CT toracic, dar după simptome nu cred că va fi cazul. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
0
09-03-2020, ora 22:24
rusoaica13
Nu este medic/terapeut
rusoaica13
Buna-seara. Va multumesc, dle doctor.
0
19-03-2020, ora 16:12
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Cu drag! O zi binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.