Insomnie

07-01-2024
AlexOc
Nu este medic/terapeut
AlexOc
Buna, vin si eu cu o chestie legata de insomnie. In fiecare an calendaristic patesc cam acelasi lucru : pe o perioada de 7-14 zile consecutive din senin nu mai pot dormi noaptea, deloc. Stau treaz seara de seara fara sa macar 1% stare de somnolenta, uneori imi fortez corpul sa adoarma, stau in pat intins cate 3-4 ore incercand sa adorm dar fara niciun rezultat. Reusesc sa adorm pe timpul zilei undeva la 2-6 ore si continui in felul acesta zile intregi. In alti ani am incercat si ce ceva pastile de somn sau ceaiuri sa incerc sa dorm dar nu prea au dat rezultat nici ele. Intrebarea mea este: e vreo boala aceasta ? din moment ce an de an patesc cam acelasi lucru. Multumesc
3 comentarii
0
07-01-2024, ora 12:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati Melatonina GNC de 3 sau 5 mg. in acele zile.
0
07-01-2024, ora 21:03
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Poate lucrati in ture de noapte si organismul e greu sa se adapteze . Daca nu lucrati noaptea incercati sa nu mai dormiti ziua in nici un caz, somnul mai mult de 30 de minute ziua determina organismul sa nu mai doarma noaptea, faceti ceva gimnastica, efor fizic in cursul zilei sa obositi organismul.
0
16-01-2024, ora 22:16
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
Creierul e setat sa doarma ziua.

Incearca sa iei seara 1-2 comprimate de Imovane sau Gerodorm sau Stilnox sau Nitrazepam, cam 2 saptamani, creierul va seta ca somnul sa fie noaptea.

Cu naturiste sansele sunt minime deoarece sunt slabe.

E greu de spus daca e boala sau nu...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • 2Breathe - dispozitivul care îți îmbunătățește somnul
  • Tratamentul cu melatonină este eficient în insomnie?
  • Câteva sfaturi pentru insomniaci
  •