Insomnie
Buna seara! Prietena mea se plange ca nu poate sa doarma noaptea sau in timpul zilei cand vrea sa se odihneasca. Seara cand se pune la somn, cu greu adoarme. Mai spune ca are senzatia ca trebuie sa inghita mereu, nefiind vorba de salivare excesiva sau nod in gat. Asa pur si simplu, ii vine in minte ca trebuie sa inghita si din acest motiv nu adoarme cand trebuie sau se trezeste noaptea. Ce trebuie facut? Multumesc!
1 comentarii
Buna ziua. Pot fi probleme de stomatologie sau ORL, de ex. sinuzita cronica. Poate fi hipocalcemie. Sau poate fi pentru ca simte gura uscata - poate fi diabet. Sau poate fi agitatie psihomotorie, care impreuna cu insomnia pot insemna depresie sau anxietate. Analize de sange, control stomatologic / ORL, evaluare de psihiatrie - in functie de restul simptomelor. Numai bine!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3insomnii
- 5Tratament cu Aricept.. efect secundar: insomnia
- 5medicamentele afecteaza memoria sau au alte reactii adverse?
- 5mi-a prescris Arketis, am citit ca are efecte adverse: impotenta si scade calitatea spermei
- 2Insomnie - astept raspuns urgent!
- 25insomnie, tratament homeopat
- 15insomnie
- 19neuroleptice + antidepresive + insomnii
- 3dereglare de somn si insomnii suparatoare
- 4insomnie
- 6insomnii severe
- 1Insomnie...ajutor!
- 14AJUTOR!!! Vedenii sau problema a somnului?
- 18Serlift (sertralina) + dormolin forte. E ok?
- 12Ce medicamente folosiți pentru somn ?
- 4Am nevoie de un sfat! am inceput sa nu mai dorm mai deloc seara
- 18Insomnie dupa Covid
- 5Insomnie la 21 de ani?
- 2Rivotril de 0.5 mg pentru insomnie
Mai multe informații despre: Insomnia
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: