insomnie

08-02-2012
Cristi_85
Nu este medic/terapeut
Cristi_85
In urma cu 4-5 saptamani am inceput sa am probleme cu somnul, sa nu dorm nopti la rand. Sensibiliatea auditiva mi-e accentuata. In acelasi timp imi tresare inima la orice zgomot, mai ales cand incerc sa dorm sau aproape ca dorm. Simt o senzatie ciudata si la inima + tensiune arteriala marita. Am luat pana acuma mai multe medicamente care sa ma ajute sa dorm pe baza de valeriana, tei, sunatoare, hamei... fara efect. Singurul care a avut un mic efect a fost Benosen(L-theanina si hamei) luat in doza dubla celei recomandate. Singura care ma ajuta sa dorm cu siguranta este berea pentru o perioda de 4-6 ore in functie de cat consum.
De asemenea mi-am revenit de fiecare data cand am parasit orasul in care locuiesc pentru a merge la tara.
Simt ca nu mai rezist, mi-a scazut foarte mult randamnetul la invatat, sunt ca o epava.
Care ar putea fi cauza?
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
4 comentarii
0
08-02-2012, ora 22:09
Bogdan V
Nu este medic/terapeut
Bogdan V
Salut cristi,

Si eu m-ai am din simptomele tale... si eu am o teama si un disconfort in juru inimi sau cateodata cred ca am ceva la ea... mai am si palpitatii... daca vrei sa mai discutam lasa-mi mesaj.

Multa santate!
o seara buna!
0
09-02-2012, ora 11:17
Cristi_85
Nu este medic/terapeut
Cristi_85
Nu am o teama in jurul inimii... Nici nu am impresia ca am ceva la ea. Eu pun asta dar si sensibilitatea auditiva accentuata, faptul ca tresar la zgomote fie ca incerc sa dorm sau stau la calculator pe seama nesomnului a insomniei. Senzatia e ca si cum as "dorm cu ochii deschisi" si la zgomot ma trezesc, tresar. Totul a inceput acum 3-4 saptamani.
0
09-02-2012, ora 14:00
Cristi_85
Nu este medic/terapeut
Cristi_85
Ar mai fi o completare am luat medicamente gen ginsenc, ginko biloba, ghimbir.
0
09-02-2012, ora 19:34
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Simptomele pe care le descrieti sunt de anxietate. E posibil ca si problemele cu somnul sa aiba acelasi motiv.Mergeti la un psihiatru. Exista medicamente care va pot ajuta fara sa va dea dependenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •