Insomnie de o lună

20-01-2019
restart
Nu este medic/terapeut
restart
Am avut ganduri negative de la unele lucruri legate de sanatate, peste 2 saptamani, in prima zi, am avut palpitatii 4 nopti la rand. Nu puteam dormi. In a 5cea noapte, am luat valeriana si am adormit peste jumate de ora. De atunci nu prea pot dormi, ma gandesc la sanatate tot timpul. Neurologul si cardiologul au spus ca sunt ok, am facut teste. Medicul neurolog, inafara de valeriana dimineata si seara mi-a prescris cate o pastila de Somnol, inainte de somn. De cand le au la 22, adorm pana la un 6 30. Mai am de primit 6 zile, dupa aceasta daca nu iese de dormit natural, ce e de facut?
8 comentarii
0
21-01-2019, ora 17:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati Melatonina.
0
27-01-2019, ora 20:13
restart
Nu este medic/terapeut
restart
@clara_p insomnia cronica poate fi de la amigdalită, glande purulente sau testicul tumefiat? Au apărut mai întâi probleme cu erecția, apoi durere testicul. După folosirea unui analgezic durerea adisparut complet și nu a mai revenit, peste 3 săptămâni pe amigdale au apărut niște umflaturi. Am fost recent la orl, mi-a spus ca glandele au puroi. Am mai dat sângele și factorul reumatoid, aslo și vsh. Testele precedente la sânge au arătat Proteina c reactiva pozitiv. Poate fi insomnia asa de lunga durată de la acestea sau e ceva psihologic?

Înca ceva, când încerc sa adorm natural, simt cum bate inima și de la aceasta nu ma pot deconecta. Când beau somniferul adorm peste 40 de min. De când le iau pot dormi 6, 3, 4 ore pe noapte. Ziua oboseala, somnolenta nu am.

O chestie rea e ca tot timpul ma gândesc la boli și ceea ce s-a întâmplat.
0
27-01-2019, ora 21:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai degraba de la problemele tale fizice ai facut anxietate si de la anxietate e insomnia.
0
27-01-2019, ora 22:19
restart
Nu este medic/terapeut
restart
clara_p: ce ati recomanda nu foarte puternic, calmant si somnifer pentru timp indelungat care sa nu fie prea nociv?
0
28-01-2019, ora 13:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati Melatonina.
0
09-02-2019, ora 10:26
restart
Nu este medic/terapeut
restart
Ieri noaptea, la indicația medicului am început sa iau Melatonina și Cinarizina, dar dacă Somnolul ma lua la somn maxim 5 ore, acum nimic. Toată noaptea mă întorceam de pe o parte pe alta.

Simptomul care ma deranjează e bătaia inimii normale care o simt în timpul nopții, capul la tâmple încordat.
0
09-02-2019, ora 16:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cinarizina nu este un medicament pentru somn.
Daca Melatonina este prea slaba intrebati medicul psihiatru cat timp mai puteti sa luati Somnolul sau ce va da el. De multe ori insomnia nu trece de pe o zi pe alta. Pot dura luni sau ani pina la vindecare. Cel mai bine este sa va evalueze un medic psihiatru. E posibil sa aveti si simptome de anxietate (bataia inimii).
Daca sunt fonduri, adresati-va si unui psiholog.
0
20-02-2019, ora 18:54
restart
Nu este medic/terapeut
restart
Bună seara, vreau să continui discuția despre insomnie, pentru istoria forumului.

Am fost la psihoterapeut, mi-a prescris pentru o lună Somnol(Imovane) și Melaxen. Pe lângă asta GABA, True Calm și Omega 3-6-9. În prima zi după pauză a Somnolului am dormit 6 ore, a doua zi 7 ore. De la a treia zi câte 5. Posibil are influență starea de seară, retrăiri etc. Bătăi de inime cum au fost nu simt, dar există o pulsație mică înainte de somn, ba o simt la inimă, când schimb poziția pot să o simt și în cap.

Senzația parcă e înțeleasă, organismul nu se poate relaxa înainte de somn. După cum am citit pe net, înțeleg că neuronii nu transmit organelor semnale că trebuie să se relaxeze. Simt o încordare minoră, picioare, mâini, tâmple.

În continuare nu pot dormi natural, nici ziua, nici noaptea. În timpul zilei nu simt oboseala, nu am amețeli, stări de vomă, nu am febră. Am puteri, pofta de mâncare e foarte bună.

Deși eu și psihoterapeutul presupunem că, atunci când încerc să dorm fără preparate, posibil am perioade mici de ațipire dar nu le conștientizez.

Posibil o să schimbe ceva GABA, True Calmul și Omega 3-6-9.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • 2Breathe - dispozitivul care îți îmbunătățește somnul
  • Tratamentul cu melatonină este eficient în insomnie?
  • Câteva sfaturi pentru insomniaci
  •