Insuficienta gonadotropa, hipoplazie, emty sella partia

22-09-2008
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Va rog sa-mi raspunda cineva, nu mai stiu ce sa cred, nu mai am curaj sa merg iar la doctori.am scris problema mea ci titlul INSUFICIENTA GONADOTROPA.Va rog daca este un medic sa-mi spuna ce sa fac, in fiecare zi sunt tot mai speriata de acest diagnostic.INSUFICIENTA GONADOTROPA, HIPOPLAZIE HIPOFIZARA, EMTY SELLA PARTIAL.
VA MULTUMESC
8 comentarii
0
22-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
De ce esti asa speriata?? Diagnosticul asta nu te condamna la moarte si singurii care te pot ajuta sunt chiar ei, medicii, in special cei endocrinologi !! Frica ta, insa, si amanarile generate de ea pot sa-ti aduca neplaceri. Pana una alta, ca sa intelegi, iti zic eu ce stiu: insuficienta gonadotropa inseamna ca ai o secretie insuficienta de hormon luteinizant(LH) si hormon foliculinostimulant (FSH) adica, acei hormoni care controleaza ciclurile menstruale si ovulatia.Acesti hormoni sunt secretati de partea anterioara a glandei hipofize(antehipofiza).Acest lucru este explicat prin dezvoltarea insuficienta a tesutului glandular al glandei hipofize exprimat medical prin termenul :hipoplazie hipofizara.Lasa spaimele si da o fuga la medic !! Cu bine !
0
22-09-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
merci pt incurajari.dar e mult mai grava problema.nu mai cred in endocrinologi, de la 18 ani merg la tot felul de investigatii si fiecare se mira de ce a spus celalalt sa fac.acum 2 ani la parhon am ajuns cu mare greutate si mi sa pus acest diagnostic.dar acest parhon a ramas un cosmar pt.mine, nu vreau sa intru in detalii.nu am avut niciodata menstruatie doar daca luam anticonceptionale.iar tratamentul de la parhon au fost aceste anticon.banal nu?chiar acolo mi sa spus ca aceasta problema nu coincide cu faptul ca am absolut o viata normala, sunt un om normal.cica trebuia sa fiu retardata.cum sa mai cred?sper doar ca acest diagnostic sa fie gresit, pt ca ma ingrozesc efectele lui.am 25 de ani vreau o familie, vreau sa traiesc.si mai vreau un doctor sa ma ajute.cer prea multe dar speranta moare ultima nu-i asa?
multumesc inca o data pt.sfat si o sa-mi fac curaj sa o iau de la inceput
0
28-09-2008, ora 00:00
ALFY
Nu este medic/terapeut
ALFY
Buna,
Fii curajoasa si mergi la un medic sa iti explice despre ce este vorba, apoi vei vedea lucrurile altfel.
Tot la Parhon am descoperit si eu ca am un nodul pe hipofiza si m-am speriat foarte tare pentru ca nu mi-a explicat nimeni ce este, mi-au spus doar ai o tumora pe hipofiza.Eram ca si tine acum speriata.
Au trecut multi ani de atunci si inca nu am gasit un medic endocrinolog care sa ma lamureasca ce am de fapt si ce trebuie sa fac.
Am mai gasit insa informatii pe internet si pe site-uri ca acesta.
In ultimul timp am gasit o doctora la Sanador care este priceputa ( asa mi s-a parut mie ). Se numeste Daniela Dinu Draganescu si este endocrinolog.
Stiu ca nu ti-am fost de ajutor in a afla ce diagnostic ai, insa poate o vorba buna ajuta. Raspunsurile oamenilor de pe aceste site-uri pe mine m-a ajutat cand eram speriata.
Curaj si cauta un medic, poate vei gasi unul bun.Si cand il gasesti spune-mi si mie.
0
29-09-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Multumesc Alfy pt.vorbele de incurajare.Este o doctorita buna in Timisoara si se numeste Radu insa de cate ori am incercat sa ajung la ea m-am izbit de o multime de oameni.O sa incerc din nou si te voi anunta daca e asa buna cum am auzit.
Pa
0
06-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
buna fetele.eu stiu un medic endocrinolog foarte bun dupa parerea mea, eu am fost la ea din cauza unor dereglari hormonale pe care credeam ca le am!!daca vreti eu va pot da nr dansei de tel!!se numeste Nitescu Delia si are cabinet in incinta policlinicii Vitan!!Cu trimitere de la medicul de familie, consultatia este gratuita!!Dar trebuie programare neaparat!!anuntati-ma daca vreti nr de tel!!numai bine
0
07-10-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Merci mult Jaquelinne dar deocamdata nu mai vin in Buc.este f.dep.reau sa incerc la Timisoara.Oricum ne intalnim pe forum si daca imi fac curaj iar pt.Bucuresti sa te caut.
Numai bine si tie
0
07-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
bine arena.credeam ca esti din buc ;)
0
09-03-2009, ora 17:31
elenatanase
Nu este medic/terapeut
elenatanase
buna fetelor !am fost diagnosticata cu insuficienta hipofizara(sindromul sheehen)as dori sa discut cu cineva depre aceasta problema !ma poate ajuta cineva ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.