insuficienta respiratorie, astm bronsic

28-11-2013
vasipav94
Nu este medic/terapeut
vasipav94
buna seara. ma numesc Pavel si am 46 de ani...acum 6 luni am fost diagnosticat cu astm bronsic, si desi testul de spirometrie a iesit bine, mi sa dat inhalator symbicort..am facut si analize de sange, radiografie toracala si au iesit la fel bune..am facut si tomografie
iar rezultatul a fost...nodul sechelar apico dorsal 5mm..la.medicul pneumolog mi sa spus ca am avut tbc in tinerete si a ramas acel nodul si nu e o problema de respiratie..probleme de respiratie apar mai des daca stau la volan cu spatele rezemat, sau daca dorm pe spate mi se face rau si trebuie sa dorm pe stanga sau pe dreapta. alte simptome durere si junghi in umarul drept, can stau pe partea dreapta...chiar si cand apar crizele de sufocare respiratia e normala iar eu simt ca nu pot respira din spate nu din piept...iar acum o luna tromboflebita la mana stanga, , , , nu stiu daca sa merg si la alt medic...multumesc..
6 comentarii
0
29-11-2013, ora 17:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie mers la Cardiolog...
acolo e problema
nu vad nici un simptom de astm..
0
30-11-2013, ora 15:45
vasipav94
Nu este medic/terapeut
vasipav94
buna ziua..va multumesc pentru raspuns...am fost si la cardiolog. si am facut un EKG care a iesit bine...iar in buletinul ECOCARDIOGRAFIE au iesit urmatoarele valori; deschiderea valvelor aortice 20 mm, si atriul stang 44, 8 mm, in rest au iesit toate valorile normale si mi sa spus sa tin regim.iar tensiunea arteriala 140/90 si mi sa dat tratament cu (prestarium 5mg)...multumesc..
0
04-12-2013, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
radiogarfii sau CT la coloana vertebrala ati facut?
0
10-12-2013, ora 06:48
vasipav94
Nu este medic/terapeut
vasipav94
am facut ct la coloana iar rezultatul a fost: (coloana vertebrala toracala, cu modificari degenerative spondilartrozice) cauza fiind meseria care o practic de cond-auto...multumesc
0
10-12-2013, ora 18:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si muschii toracali si toate organele interne.. primesc inervatia si functioneaza datorita nervilor care comunica intre organe
si creer.. acesti inervi trec prin coloana... orice problema la coloana la acest nivel.. poate da simptomele despre care ati povestit
0
11-12-2013, ora 22:48
vasipav94
Nu este medic/terapeut
vasipav94
buna seara..problemele cu insuficienta respiratorie au inceput cam cu 20 de ani in urma cred ca din cauza fumatulu si in acelasi timp mam lasat de tigari.cu timpul simptomele de respiratie au inceput sa dispara fara sa urmez vreun tratament, si de atunci au cam trecut cam 23 de ani...ce am omis sa mentionez e ca simptomele au reaparut cam de vreo 6 luni..am facut rosu in gat si am ineput cu tuse seaca si de atunci tot o tin cu tot felul de analize...am observat ca totusi ma ajuta putin cand mi se face rau inhalatorul SYMBICORT.mi sa dat prima data SINGULAIR dar imi era rau si am renuntat la el. cu stima...va multumesc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.