Înțepături în piept dreapta

18-08-2016
AlinaGD
Nu este medic/terapeut
AlinaGD
Simt de dimineață niște înțepături în piept, în partea dreaptă, ca niște ace, apar și dispar, dar sunt intense și destul de dese. Nu fumez, nu tușesc, nu sunt răcită. Nu văd vreo legătură cu anumite poziții sau mișcări ale corpului. Aseară am alergat 4, 5 km și simt căldură în piept după (fără să mă înțepe ceva), dar îmi trece în 5 min cât mă odihnesc după ce alerg. Ce credeți că ar putea fi?
2 comentarii
1
19-08-2016, ora 10:37
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Sunt ciudate intepaturile astea temporare si greu de asociat cu o anumita patologie.
Ce poate fi?
1. Inima - sigur nu sunt de la inima - durerea de tip intepatura nu are specificitate cardiaca, cu atat mai mult ca sunt in partea dreapta.
2. Perete toracic - muschii intercostali - posibil, in contextul unei nevralgii intercostale (durerea in general este continua si pe lungimea unei coaste, dar poate fi si sub forma unui junghi) sau, mai probabil, un dezechilibru hidro-electrolitic (alergatorii pierd electroliti prin transpiratie si nu intotdeauna compenseaza la timp cu fluide imbogatite)
3. Pleura - (pleurita, pleurezie, pneumotorax) poate durea asa, dar e putin probabil fara alta patologie pleuro-pulmonara in trecut
4. Plamani - nu dor

Vreau sa spun ca e foarte probabil sa fie ceva tranzitor, tipul de durere inexplicabila ce apare rapid, te alarmezi, dar dureaza putin din fericire si uiti de ea apoi.
Daca durerea continua peste 24 ore si se asociaza cu dificultati in respiratie mergeti la un consult pe pneumologie.

Daca alergati constant va mai recomand sa va procurati suplimente cu minerale de pus in apa pe care o consumati in timpul alergarii. Sau va puteti prepara dvs apa cu suc de portocale si sare. Nu stiu insa sa va recomand exact reteta.
0
19-08-2016, ora 11:17
AlinaGD
Nu este medic/terapeut
AlinaGD
Varianta 2 explică perfect problema mea. Mulțumesc mult pt răspuns!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •