intepaturi in zona buricului

12-05-2012
ionut S
Nu este medic/terapeut
ionut S
de 2 zile am inceput sa simt cateva intepaturi in zona buricului nu tot timpul depinde de pozitia in care stau, e posibil sa fie din cauza greutati(am ridicat ceva greu)ce poate fii ast rapuns.va multumesc
4 comentarii
0
13-05-2012, ora 11:28
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Exista hernie paraombilicala, dar este rara. Evitati eforturile fizice, legati-va cateva zile cu un brau, evitati constipatia (mancati vegetale, alimente cu fibre), evitati tusea, orice poate creste presiunea in abdomen. Pentru viitor, dupa ce trece durerea, scadeti in greutate (daca este cazul), faceti exercitii pentru muschii abdominali - consultati un fizioterapeut. Dar probabil ca problema nu este severa si se va rezolva de la sine. Oricum, daca durerea nu trece, daca se opreste tranzitul pentru scaun/gaze, sau daca aveti greturi, mergeti la medic.

Numai bine!!
0
13-05-2012, ora 17:30
ionut S
Nu este medic/terapeut
ionut S
durerea a trecut insa acum imi curge din buric o secretie urat mirositoare mrs mult pt intelegere
0
15-05-2012, ora 03:01
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
In cazul aceste este, cel mai probabil, o infectie cu o ciuperca (mai rar cu alti microbi). Pastrati igiena locala, spalati cu apa cu sare (cam o lingurita intr-un pahar), evitati umezeala (uscarea cu un aparat de uscat parul ajuta). Daca nu trece in cateva zile, aplicati o crema (Triderm - daca nu stiti sa fiti alergic la Gentamicina sau la Clotrimazol), dar recomandat ar fi sa mergeti la dermatolog, poate sa faca o analiza a secretiei etc.
Sanatate!
0
17-05-2012, ora 10:19
ionut S
Nu este medic/terapeut
ionut S
am fost la medicul de familia si se pare ca am o infectie mi sa dat un antibiotic ceroxim si sa ma curat cu apa oxigenata.este indicata apa oxigenata la buric?ast raspuns mrs mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.