Intepaturi piept stern

07-09-2022
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Bună ziua, am 33 ani, 54kg și 1.6m
Am avut mereu probleme cu oasele, reumatism de la 15 ani, deși durerile apar rar în ultimii ani..dacă stau în frig ma dor rău picioarele, oasele. Sunt mai slaba de oase, spun asta pt ca dacă ma lovesc ma doare rău de tor, chiar și a 2a zi, o lovitura mica dar dacă e direct în os..ma doare rău, sunt ușoară la mana și am oasele subțiri tare, la mâini și la picioare.
Problema ce o am acum e în zona sternului și a toracelui.
Am crezut ca e vorba de esofag dar nu e, am făcut endoscopie și esofagul e ok, am doare reflux și gastrita.

Am început sa am dureri de stern, care pocnească la răsuciri sau la ridicat din pat, acum un an, când am exagerat cu mâncatul înghețatei.
Simțeam cum îmi răcește tot gatul, pieptul, stomacul și tot mancam, toată vara am tinut-o asa pana au apărut acele dureri de stern.
Acele dureri au dispărut și au reapărut mai slabe, acum după aprox 1 an, dar au apărut și altele: am 2 locuri fixe unde ma doare, în dreapta și în stânga sternului, cam între sâni, nu chiar în mijlocul sternului ci mai la margine.
Alte dureri sunt de a lungul coastelor, sub San imediat, sub clavicula, la 2 degete distanta de stern etc.
Durerile au caracter de arsura uneori.
Ce cauzează aceste dureri?
E vorba de un fel de reuma?
Se poate sa fi făcut ceva din cauza alimentelor reci ce le am mâncat în mod repetat timp de 2..3 luni?
Deci eu sunt exagerat de friguroasa și cu oasele, cum am spus, stau foarte prost, mai ales când le supun la frig.
Sa fie acea costocondrita?
Nu știu unde sa ma duc pentru aceste dureri în piept, la gastroenterolog am fost..acum nu știu unde sa ma duc.

Sa fie o nevralgie?
Mai am și intepaturi în gat, gadilaturi zilnice în zona sternului, de a lungul lui, și sus și jos, chiar și în gat. În gat mai simt și intepaturi.
Înțepăturile sub limba pot fi și de la reflux am înțeles..
Chiar nu știu unde sa mai merg la control.

Sau e posibil sa fie din cauza oboselii, ma culc noaptea târziu în ultimele luni, și nici nu dorm foarte bine sa zic asa..am insomnii.
Multumesc frumos pt orice răspuns, sfat!
1 comentarii
0
07-09-2022, ora 23:03
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Am uitat sa spun și faptul ca simt mâncarea, dacă e puțin de tot rece, o simt cum traversează esofagul, toată zona sternului, esofagului o simt rece, parca ceva ma taie acolo.
Poate fi ceva la plamani?
Trahee?
Menționez ca fumez dar nu mult, și nu am probleme la inspir profund, nu tușesc, nu răcesc foarte des sau urat însă ultima raceala a fost traheita..
Mulțumesc încă o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •