Interactioneaza antialergicul aerius cu antipsihoticul risperidona?

13-06-2023
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Mi s a prescris aerius de catre medicul de familie. Stie cineva, interactioneaza cu rispen? Eu nu sunt in tara si nu reusesc sa iau legatura cu dr meu psihiatru. Multumesc!
9 comentarii
1
13-06-2023, ora 15:39
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
nu interactioneaza.
aerius e antihistaminic... blocheaza histaminele
rispenul blocheaza dopamina poate si serotonina


high life...ma bucur pt tine ca nu stai in tara.
1
13-06-2023, ora 15:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu interactioneaza. Si eu iau tot Aerius. Imi ies niste pete de la medicatie de multi ani.
2
13-06-2023, ora 16:00
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Multumesc pentru raspuns. Locuiesc in tara dar sunt plecata pentru doua saptamani. Simt nevoia sa impartasesc cu voi patania mea. Desi de patru ani de cand am facut episodul, si iau tratament, am calatorit de peste 15 ori cu avionul si totul a fost OK... De data aceasta mi s a facut rau.. Pam Pam. Am tremurat incontinuu 2 ore Pana a aterizat, sete incontrolabila(am baut 7 sticlute de apa), transpiratii si panica. A fost groaznic. Mi am revenit la aterizare.Inca s amprentata de ceea ce am patit, caci nu am Mai simtit o stare de rau de 4 ani. Ma voi intoarce cu autocarul!Singura!! Cu Dumnezeu inainte!
1
13-06-2023, ora 16:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai facut un atac de panica. Eu iau un Anxiar inainte sa plec la drum. Ma face Zen.
1
13-06-2023, ora 16:22
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Neavand probleme cu avionul nu m am gandit sa iau.Nu mi am luat nici somniferele, caci eu acasa de regula dorm, dar, din cauza oboselii si a chinului prin care am trecut, am dormit doar 5 ore aseara. Am sa cresc rispen ul de la 3 la 4 ca s tare speriata, caci psihiatra mea nu raspunde la mesaj, ca sa mi zica ce sa fac.

Clara, ai Insomnie de la AERIUS? Oare de fapt din cauza asta n am dormit decat 5 ore aseara? La efecte adverse la aerius scrie ca cica Insomnie.As vrea tare mult sa dorm normal in seara Asta sa mi revin!

Multumesc!
1
13-06-2023, ora 17:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Din contra. Aerius da somnolenta. E sedativ.
1
13-06-2023, ora 17:33
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
i-ai bagat in sperieti si pe pasageri ? ai fost in centrul atentiei ? :))
lipsa somnului o poti regla cu supliment de valeriana cu conditia sa nu iei antidepresive.
sau cu o doza mica de ashwagandha de 100mg (withania somnifera), tot cu aceeasi considitie. la noi se gaseste in stres clin. poate ai noroc si gasesti stres clin si in strainatate, daca nu direct ashw. vezi insa sa nu iei doza mai mare de 100mg
1
13-06-2023, ora 18:09
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Nuu ca am fost cumintica la locul meu. Am tremurat in liniste:))
2
13-06-2023, ora 18:09
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Merci Clara pentru info!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul