Interpretare analize

02-03-2015
Denisa gabriela
Nu este medic/terapeut
Denisa gabriela
Am facut de o saptamana un sumar de urina si am avut nişte valori diferite doar in dreptul hematiilor care au fost :
Hematii - 80
Hematii sed - frecvente 16-50 pe câmp.
As avea doar o întrebare si aceea daca valorile vi se par normale sau ar trebui sa ma alarmez? Va multumesc
3 comentarii
0
02-03-2015, ora 21:38
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara,

Prezenta in urina a hematiilor in proportie semnificativa, deci a sangelui,
impune intotdeauna cautarea cauzei, in vederea stabilirii diagnosticului si,
implicit, a conduitei terapeutice necesare. Chiar daca una din cauze, cel
putin teoretic, ar putea fi menstruatia, este foarte necesar sa va adresati
pentru inceput unui medic urolog, tocmai in vederea celor mentionate mai sus.
Nu amanati, pot fi uneori cauze serioase, dar care, printr-un diagnostic si
tratament cat mai precoce, pot fi tratate cu succes.
0
03-03-2015, ora 14:23
Denisa gabriela
Nu este medic/terapeut
Denisa gabriela
Am fost la medicul urolog având nişte dureri in zona inghinala care merg spre şold si dureri in zona taliei ca si pozitionare.. Am crezut ca problema este urologica având in vedere faptul ca am mai facut colica renala.. Dar domnul doctor mi a spus ca nu se vad pietre, nu se vede nisip si el mi a facut analizele si mi a dat de înţeles ca valorile nu sunt ceva de speriat si nici tratament a spus ca nu am nevoie.. Eu v am cerut părerea pt ca valorile mi se păreau a nu fii in regula.. Acum nu stiu ce ar trebui sa fac in continuare.. Va multumesc
0
08-06-2015, ora 12:14
Gabriela Niky
Nu este medic/terapeut
Gabriela Niky
Buna ziua! I-am făcut analizele la urina bebelusului meu de 4 luni. Ce ma sperie este prezenta microbului cu Klebsiella Pneumoniae. Într-adevăr noi avem probleme renale: rinichi măriţi si polichistici. Am făcut in luna aprile scintigrafie, iar la Rez.ne-a spus ca nu a eliminat toată subst.de contrast la adm.de Furosemid. Eu vreau sa cred ca Rez.analizei la urocultura sa fie greşita si bebe sa nu aibe acest microb cu Klebsiella Pneunomiae. O sa ii repet analiza mâine si încă o data pe 16 Iunie. Dar încă o curiozitate acest microb nu are legatura cu plămânii, Fiind "pneumoniae"? va multunesc frumos si sper sa ma lamuriti! O saptamana frumoasa va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne recoltăm urina pentru laborator
  • Efectul cardioprotector al globulelor roșii este amplificat de o dietă bogată în nitrați
  •